Homeschooling. Czy edukacja domowa jest dla każdego?

Data publikacji: 05.02.2021 11:30
Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 19:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/Fabio Principe
Nauczanie domowe staje się coraz popularniejszą formą nauki. Szczególnie teraz, kiedy dla większości uczniów nauczanie i tak ma formę zdalną. Wciąż jednak toczy się dyskusja na temat zalet i wad edukacji domowej. Czy uzyskanie zgody na domową szkołę jest trudne? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? 

czytaj więcej
Przemysław Czarnek 1200.jpg
Minister MEiN: pracujemy nad programami wspomagającymi dzieci i młodzież po powrocie do nauki stacjonarnej

- Na edukację domową decydują się ludzie, którzy zobaczyli, że mogą podstawę programową wyznaczoną przez Ministerstwo próbować realizować samodzielnie albo wspierając się nauczycielami, bo czasami nauczyciele są na przykład w rodzinie - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Artur Abramowicz - dyrektor Szkoły Podstawowej i Liceum im. Moraczewskich w podwarszawskim Sulejówku, a prywatnie ojciec trojaczków uczących się w domu. - Zachowując spójność domową, integralność rodziny mogą wychowywać dzieci według własnego systemu wartości - dodaje.

POSŁUCHAJ

09:22

Edukacja domowa. Kiedy i dla kogo? (Cztery pory roku/Jedynka)

A co z rozwojem społecznym? Socjalnym?

- Każdy edukator domowy, każdy rodzic, który decyduje się na tę drogę, ma plan, jak dziecko ma być uspołeczniane - mówi gość Jedynki. - Po ponad 10 latach współpracy z rodzicami w związku z edukacją domową mogę śmiało mit, że dziecko nie jest uspołeczniane, zdementować. Jest wiele miejsc, gdzie dziecko może nabywać umiejętności społeczne, jak kluby sportowe, zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań. Zajęcia lekcyjne nie są jedynym ani idealnym miejscem do właściwego uspołeczniania się - ocenia Artur Abramowicz. 

Czytaj też:

czytaj więcej
dzieci komputer.jpg
Komputer dla dziecka. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Jak uzyskać zgodę na nauczanie domowe?

- Obecnie, w czasach pandemii, jest to bardzo proste. Wystarczy zgłosić się do dyrektora szkoły i powiedzieć, że chcielibyśmy przejść na edukację pozaszkolną. Trzeba wypełnić wniosek z prośbą o zezwolenie. Dodatkowo trzeba dołączyć oświadczenie, że mamy warunki w domu, by tę edukację pozaszkolną realizować i zobowiązanie, że dziecko przystąpi do egzaminów klasyfikacyjnych podsumowujących praktycznie każdy z przedmiotów - wyjaśnia rozmówca Joanny Racewicz i dodaje, że radzi poszukania szkoły, która - tak, jak jego - jest przyjaźnie nastawiona do edukacji domowej.

Zapraszamy także do posłuchania rozmowy z Dominiką Szymańską (mamy dwóch chłopców), która opowiedziała o swoich doświadczeniach z homeschoolingiem:

POSŁUCHAJ

04:53

Rozmowa z Dominiką Szymańską o edukacji domowej (Cztery pory roku/Jedynka)


Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Goście: Artur Abramowicz (dyrektor Szkoły Podstawowej i Liceum im. Moraczewskich w podwarszawskim Sulejówku, ojciec trojaczków uczących się w domu), Dominika Szymańska (uczy dzieci w domu)

Data emisji: 5.02.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.