Bezpieczeństwo na stoku - o czym należy pamiętać?

Data publikacji: 19.02.2021 17:49
Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 06:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Andrew Angelov/shutterstock
Dopiero co restrykcje zostały poluzowane i Polacy mogą się cieszyć białym szaleństwem. Jednak to, co pokazały zdjęcia z Zakopanego, a więc awantury, bójki i niemal 140 policyjnych interwencji mówią jasno, że w górach jest niebezpiecznie. Jak się zachować, żeby po wizycie na stoku nie narobić sobie kłopotów?

pociąg tory stock 1200.jpg
Bezpieczeństwo na kolei. O czym należy pamiętać?

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przypomina, że cały czas mamy pandemię. - Najwięcej czarnych owiec widać w białym stadzie - mówi komentując wydarzenia w Zakopanem. Przyznaje, że poluzowanie rygorów wiąże się z ryzykiem zwiększenia liczby zakażeń, ale ostrzega, że jeśli takie zachowania jak na Podhalu staną się powszechne, to obostrzenia zostaną przywrócone.


POSŁUCHAJ

16:05

Jak bezpiecznie zachować się na stoku? (Bezpieczna Jedynka)

 


lód straż pap 1200x660.jpg
Bezpieczna Jedynka. Jak zachować się na zamarzniętym zbiorniku wodnym

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na stoku

Snowboardzista, zawodnik i olimpijczyk Oskar Kwiatkowski jest przekonany, że przestrzeganie zaleceń dotyczących noszenia maseczek, zachowania odstępów czy to na stoku, czy w kolejce do wyciągu powinno zminimalizować ryzyko zakażenia. Sportowiec przypomina zasady, o których nie powinien zapominać ani narciarz, ani snowboardzista. Radzi, aby cały czas jeździć w masce, bo po zjeździe, kiedy gogle zaczną parować, można je spokojnie zdjąć, a maska nadal zapewnia bezpieczeństwo.

On, zarówno na treningach, jak i na zawodach, korzysta z maski. - Czasami mam też założony komin, który jest na szyi i na masce - zdradza. Obecnie organizatorzy zawodów bardzo pilnują zawodników i nie wpuszczają ich bez maski na stok. Zawodnik radzi, żeby mieć kask, który podczas upadku chroni głowę przed uderzeniem o śnieg lub, co gorsza, o lód. Dobrze jest też mieć ochraniacz na kręgosłup i ochraniacze na nadgarstki, które często łamią się podczas upadku.


. .

Co zrobić przed wyjściem na stok

Jeśli ktoś nie ruszał się intensywnie przed przyjazdem na stok, niech nie próbuje od razu zjechać ze szczytu na krechę. Lepiej wcześniej zrobić rozgrzewkę. Oskar Kwiatkowski radzi zrobić trochę przysiadów, pompek i ruchów całym ciałem, potem rozgrzać stawy i wykonać krążenie ramionami i biodrami, skłony i skrętoskłony, a także rozgrzać nadgarstki.

Maciej Oswald zebrał informacje o bezpieczeństwie turystów w trzech regionach popularnych ze względu na możliwość uprawiania narciarstwa. O zachowaniach turystów i działaniach policji w Szklarskiej Porębie mówi podinspektor Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze, w Szczyrku, aspirant sztabowy Roman Szybiak z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej i w Zakopanem aspirant sztabowy Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Maciej Oswald

Goście: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych), Oskar Kwiatkowski (snowboardzista, zawodnik i olimpijczyk), podinspektor Edyta Bagrowska (oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze), aspirant sztabowy Roman Szybiak (Komenda Miejskiej Policji w Bielsku-Białej), aspirant sztabowy Roman Wieczorek (Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem)

Data emisji: 19.02.2021 r. 

Godzina emisji: 17.08

ag

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.