- Odchodzimy już stopniowo od stereotypu, zgodnie z którym to kobieta jest odpowiedzialna za dom i mężczyzna właściwie w ogóle nie musi angażować się w obowiązki domowe. Są to jednak deklaracje i pewna zmiana mentalności. Z drugiej strony badania naukowe i sondażowe pokazują, że rzeczywisty stan rzeczy nie jest zgodny z tymi deklaracjami i prawdziwy podział obowiązków ciągle jeszcze zakłada, że większość obowiązków wypełniają kobiety - twierdzi psycholog dr Katarzyna Knopp.
Dlatego też w małżeństwie warto rozmawiać. - Nie biegamy codziennie ze szmatką, tylko mamy ustalony plan, że zawsze w czwartki jeździmy na zakupy. Robimy to razem. Z kolei w piątki we dwójkę sprzątamy po pracy, tj. popołudniami poświęcamy na to dosłownie dwie godziny. Później siadamy wieczorem, pijemy kawę, herbatę czy inne napoje i na przykład oglądamy film. Ważne jest, żeby była nagroda w postaci wspólnie spędzonego czasu. Trzeba też zdać sobie sprawę, po co to robimy. Sprzątamy w piątek po to, żeby mieć fajny weekend dla siebie - podpowiada innym małżeństwom Joanna Brzykcy, autorka bloga "Rozdomowiona".
Ile kosztuje nasza praca w domu?
Takie zajęcia jak sprzątanie, gotowanie czy robienie zakupów, jak pokazuje chiński przykład, można wycenić. Jaką zatem mają wartość w Polsce?
- Wzięliśmy pod uwagę wszystkie działania, które mogą być wykonywane na rzecz gospodarstwa domowego i rzeczywiście widzimy tutaj różnicę. Wartość pracy wykonywana przez kobiety była większa i w 2013 roku szacowaliśmy ją na około 2113 zł, natomiast praca mężczyzn na rzecz własnego gospodarstwa domowego miała wartość mniej więcej 1200 zł - mówi Karolina Banaszek, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego.
Z ostatnich badań GUS wynika, że z roku na rok panowie poświęcają coraz więcej czasu na domowe obowiązki, ale wciąż jest to blisko dwie godziny mniej niż w przypadku kobiet.
Sprawiedliwie nie oznacza po równo
Zdaniem dr Katarzyny Knopp każda para powinna przedyskutować kwestię sprawiedliwego podziału obowiązków, pamiętając o tym, że "każdy wykonuje obowiązki w miarę jego możliwości i umiejętności oraz czuje się z tym w porządku".
- Gdybyśmy starali się wycenić te prace, które wykonujemy w domu według rynkowych stawek, kwota byłaby ogromna i to nadspodziewanie. Warto jednak odejść od aspektów finansowych i raczej pomyśleć o poczuciu sprawiedliwości. Chciałabym też zaznaczyć, że sprawiedliwy podział obowiązków nie oznacza, że wykonujemy po równo tyle samo obowiązków - dodaje dr Katarzyna Knopp.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadziła: Karolina Rożej
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 3.03.2021
Godzina emisji: 7.42
DS