O miłości, o relacjach międzyludzkich, o pięknie, o naturze, o zachwycie nad światem, ale też o okrucieństwie, bólu i rozpaczy. Wiersze pisane przez wieki są refleksją na tematy bliskie i ważne, nie tylko autorom. Poezja zupełnie niesłusznie uważana jest za trudną i niezrozumiałą. Skierowana jest przecież do każdego czytelnika.
Z okazji Światowego Dnia Poezji sobotnią "Kulturę przy kawie" poświęciliśmy w całości opowieściom o poezji. W audycji m.in. przypomnieliśmy znakomite radiowe interpretacje wierszy polskich poetów i wyemitowaliśmy archiwalne wypowiedzi literatów - Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej - o ich twórczości.
O znaczeniu i ważności dzieł nienapisanych prozą w dzisiejszym świecie porozmawialiśmy z poetką i historyk literatury Anną Nasiłowską. - Poezja pomaga uświadomić sobie pewien dramat, pomaga zrozumieć sytuację, czasami może przerażać nawet, ale prawda jest zawsze lepsza niż półprawdy i złudzenia - stwierdziła gość Programu 1 Polskiego Radia.
Nasiłowska zwróciła uwagę, że choć liczba osób, które interesują się poezją, nie jest duża, to całkiem spora grupa osób przyznaje, że zdarzyło im się w życiu napisać wiersz. - Potrzeba poezji jest jedną z takich potrzeb pierwotnych. To jest związane z potrzebą wyrażenia swoich odczuć i znalezienia dla siebie jakiejś takiej ekspresji, z którą sami jesteśmy w stanie się zgodzić - oceniła.
Od jakiego poety najlepiej zacząć przygodę z poezją? Jak czytać poezję? Jak pracować nad własnymi wierszami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Kultura przy kawie
Prowadzi: Martyna Podolska
Gość: Anna Nasiłowska (poetka, historyk literatury)
Data emisji: 20.03.2021 r.
Godzina audycji: 5.05
kk
Światowy Dzień Poezji w "Kulturze przy kawie" - Jedynka - polskieradio.pl