Eksperci międzynarodowej misji zorganizowanej pod egidą WHO badali od 14 stycznia do 9 lutego w chińskim mieście Wuhan, gdzie wykryto pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem, przyczyny wybuchu pandemii. Uznali oni, że hipoteza o zakażeniu koronawirusem pracowników laboratorium w Wuhanie jest "skrajnie nieprawdopodobna" - podaje agencja AFP, która w poniedziałek otrzymała kopię raportu ekspertów.
- To jest połączony raport WHO i chińskich ekspertów, którzy mieli wpływ na jego powstawanie. Z drugiej strony zagraniczni eksperci mają bardzo ograniczony dostęp do Chin i do możliwości pozyskiwania informacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Udostępnienia zanonimizowanych danych ludzi z Wuhan, którzy chorowali w pierwszym początku pandemii, to są profile kilkudziesięciu tysięcy chorych, które mogłyby rzucić duże światło na pochodzenie, rozwój - dodaje.
Czy raport jest wiarygodny?
Zespół międzynarodowych ekspertów WHO prowadził w Chinach prace w terenie, odwiedzał instytucje i spotykał się z naukowcami chińskimi. W czasie pobytu w Wuhanie eksperci odwiedzili m.in. szpitale, laboratoria centrów kontroli chorób, targ Huanan, na którym doszło prawdopodobnie do pierwszych zakażeń koronawirusem i Instytut Wirusologii.
Jak podkreśla gość audycji przedstawiony raport jest ogólnikowy i zachowawczy. - Nie ma bezpośrednio postawionych rzeczy, które są nieprawdziwe. Podstawowa teza, czy podstawowy ślad badania śledztwa epidemiologicznego jest taki, że wirus pochodzi od nietoperza, przeszedł prawdopodobnie przez zwierzę hodowane w niewoli na człowieka - zaznacza dr Michał Bogusz. - W raporcie nie wykluczają jednoznacznie tego, że wirus mógł się wydostać z laboratorium, ale równocześnie eksperci stwierdzają, że nie ma żadnych śladów manipulacji genetycznej i nie jest to żadnego rodzaju broń biologiczna - ocenia.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
- Bix Aliu, Chargé d'Affaires ambasady USA w Polsce pogratulował generałowi Adamowi Joksowi objęcia stanowiska zastępcą dowódcy amerykańskiego V Korpusu w Fort Knox. Kandydaturę generała Adama Joksa zaaprobował w Warszawie podczas spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, dowódca amerykańskiej jednostki generał John Kolasheski. Generał Adam Joks obejmie swoją funkcję od połowy tego roku. Wyznaczenie polskiego generała na wysokie stanowisko w amerykańskiej armii to wypełnienie podpisanej w ubiegłym roku polsko-amerykańskiej umowy militarnej. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.
- Telekonferencja ministrów państw międzynarodowej koalicji do walki z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Spotkanie, którego współgospodarzami będą sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz wicepremier, szefowa MSZ Belgii Sophie Wilmes, ma służyć przeglądowi dotychczasowych wysiłków podejmowanych w walce z IS. Gościem audycji była prof. Aleksandra Gasztold z Uniwesytetu Warszawskiego.
- Armenia nazywa Azerbejdżan pionierem w destrukcji chrześcijańskiego dziedzictwa. Chodzi o niszczenie kościołów po zajęciu przez Azerbejdżan ziem kontrolowanych przez Ormian wokół i w samym Górskim Karabachu. Więcej na ten temat Magdalena Skajewska.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Michał Bogusz (OSW), prof. Aleksandra Gasztold (UW)
Data emisji: 30.03.2021
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans
Raport ekspertów WHO o genezie COVID-19. Dr Michał Bogusz: jest ogólnikowy i zachowawczy - Jedynka - polskieradio.pl