Dzieło jego życia

Data publikacji: 03.11.2010 09:00
Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 09:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Andrzej Przewoźnik, 1963-2010
Andrzej Przewoźnik, 1963-2010, Autor - źr. TVP info

POSŁUCHAJ

Wspomnienie o Andrzeju Przewoźniku

Andrzej Przewoźnik niemal całe swoje życie walczył o prawdę i pamięć o Katyniu. Przez lata zbierał materiały do własnej książki na ten temat.

Dzieło jego życia, "Katyń. Zbrodnia. Prawda. Pamięć " dokończyła jego żona Jolanta Przewoźnik.

- Ta książka napisana przez Andrzeja i panią Jolę Adamską była wielką radością mojego męża. Był z niej bardzo dumny. Przygotowywał się do jej napisania dość długo i wydawało się, że to nie będzie jego ostatnia praca - mówiła podczas "Wieczoru Naukowego" żona Andrzeja Przewoźnika.

Historia Katynia była dla niego bardzo ważna. 10 kwietnia 2010 roku sam stał się jej częścią.

- Tak sie złożyło, że złożył ją do wydawnictwa jeszcze przed śmiercią i uznałam, że musi ona trafić do czytelników, bo jest warta zauważenia - mówiła Jolanta Przewoźnik.

Żona historyka podkreśliła, że książka jest wynikiem wielu lat pracy jej męża.

- Jest to wynik wielu lat pracy, doświadczeń, badania dokumentów, zbierania informacji i kontaktów z rodzinami katyńskimi. Ma wymiar nie tylko naukowy, ale także emocjonalny - mówiła podczas rozmowy z redaktor Katarzyną Jankowską Jolanta Przewoźnik.

Książka "Katyń. Zbrodnia. Prawda. Pamięć" jak tłumaczyła jej współautorka Jolanta Adamska,  jest podsumowaniem wielu lat pracy szefa Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Andrzej Przewoźnik pracował nad nią 18 lat.

Przewoźnik był nie tylko szefem instytucji od sparw upamiętniania, ale był także współtwórcą wydarzeń, które kreował jako historyk. To dzięki jego uporowi, po wielu żmudnych latach przygotowań doszło do otwarcia polskich cmentarzy wojennych w miejscach, gdzie 60 lat temu zbrodniarze ukryli po zamordowaniu zwłoki polskich jeńców z trzech obozów specjalnych - Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska.

- Bardzo chciał, aby zbrodnia katyńska i zbrodnie z nią związane znalazły trwałe miejsce w świadomości Polaków - stwierdziła współautorka książki.

Jak tłumaczyła Adamska - Andrzej Przewoźnik miał specjalne podejście do sprawy katyńskiej. Uważał, że tylko przedstawienie całokształtu dziejów związanych z Katyniem jest w stanie uświadomić nie tylko Polakom, co tak naprawdę się tam wydarzyło i dlaczego to jest tak ważne.

Aby wysłuchać rozmowy na temat życia, pracy zawodowej i naukowej Andrzeja Przewoźnika, wystarczy kliknąć „Wspomnienie o Andrzeju Przewoźniku” w boksie „Posłuchaj”.

Patronat nad książką "Katyń. Zbrodnia, prawda, pamięć" objęło Polskie Radio.

 

(mb)

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.