Euro dla regionów odc. 10 – Wielkopolskie

Data publikacji: 04.11.2010 12:30
Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 12:30
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie około 4 minuty.
Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie około 4 minuty. , Autor - sxc.hu/cc

POSŁUCHAJ

W Wielkopolsce kolej na kolej i nowoczesną infrastrukturę miejską

Euro dla Regionów - audycja powstaje we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita.

Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny opiewa na ponad milion 200 tysięcy euro i jest bardzo dobrze realizowany – podkreśla Ewa Wnukowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

 – Już 75 procent dostępnych środków znalazło odzwierciedlenie w umowach. Jeżeli chodzi o wszystkie programy operacyjne, to tutaj, we wnioskach o płatność, została wykazana najwyższa w kraju wartość bezwzględna wydatków.

Jednym z wyjątkowych w skali kraju projektów kluczowych będzie Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna, która znacznie ułatwi życie mieszkańcom regionu – zapowiada Ewa Wnukowska.

 – Karta ta będzie darmową kartą chipową, doładowywaną, za pomocą której będzie możliwe kupienie biletów na środki komunikacji miejskiej,  czy regionalne pociągi jak również uiszczenie opłaty za parkowanie. Umożliwi ona także korzystanie ze zbiorów bibliotek publicznych i uczelnianych, wstęp do muzeów, na koncerty, czy na wydarzenia sportowe. Karta ma być także wyposażona w podpis elektroniczny, co z pewnością ułatwi obywatelom załatwianie spraw w urzędzie.  

Prawie 500 milionów złotych będzie kosztować budowa sieci szerokopasmowej, która umożliwi dostęp do szybkiego Internetu w całej Wielkopolsce – mówi Radosław Krawczykowski z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

– Projekt szerokopasmowego Internetu będzie realizowany w najnowszej technologii, która umożliwia nowe formy komunikacji multimedialnej w powiązaniu również z siecią radiową. Wielkopolska stanie się jednym z regionów, które jeżeli chodzi o możliwości techniczne związane z Internetem będą na pewno na poziomie europejskim.  

Duże dofinansowanie – 100 milionów euro – zyskały na inwestycje szkoły wyższe z terenu Wielkopolski. Dzięki tym środkom powstaną nowe budynki dydaktyczne i ich wyposażenie na wszystkich uczelniach publicznych – wymienia Radosław Krawczykowski.

 - Duży projekt realizuje Politechnika,  a także Uniwersytet, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Rolnicza, Akademia Medyczna. Do tego doszedł ostatnio projekt Uniwersytetu Ekonomicznego – tutaj na podpisanie umowy liczymy do końca roku. Ponadto, projekty realizują także wyższe szkoły zawodowe w miastach, na terenie województwa wielkopolskiego – np. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, która już zakończyła swój projekt. Pozostałe też są na zaawansowanym etapie realizacji. 

Dotację z unijnych środków w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymała również niepubliczna Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa – mówi rzeczniczka szkoły Agnieszka Lewicka.

 - Otrzymaliśmy dofinansowanie, około 11 milionów złotych, na rozbudowę naszej siedziby o nowe skrzydło o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych, mieszczące m.in. nowoczesne sale dydaktyczne, pracownie komputerowe, aulę wykładową, która będzie miała charakter koncertowo-teatralny, ale także na całe zaplecze sportowe.

 Również dzięki unijnemu wsparciu Wielkopolska może sobie pozwolić na największe w Polsce kolejowe zakupy. Będą to 22 elektryczne zestawy trakcyjne za blisko pół miliarda złotych. Połowę tej kwoty Wielkopolska wyłoży z własnego budżetu – tłumaczy wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.

– Chcemy rozwijać połączenia kolejowe, odciążając jednocześnie transport drogowy. Są to nowoczesne, klimatyzowane pociągi, takie jak w tej chwili oferowane są przez wszystkich czołowych producentów w Europie i na świecie.

Wielkopolskie jest też jednym z niewielu województw w Polsce, które zdecydowało się na wdrożenie dwóch inicjatyw wspólnotowych: JEREMIE i JESSICA – podkreśla Ewa Wnukowska.

 - Jeżeli chodzi o inicjatywę JESSICA, która ma wspierać głównie rewitalizację miast, to województwo wielkopolskie jest tutaj liderem – również jeśli chodzi o całą Unię Europejską. Jest pierwszym podmiotem, który podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Do pełnienia funkcji Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich w województwie wielkopolskim został wybrany Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto może się starać o preferencyjną pożyczkę w ramach inicjatywy Jessica – wyjaśnia Marek Szczepański, dyrektor w BGK.

– Oprócz przedsiębiorstw, mogą to być wyższe uczelnie, stowarzyszenia, wszystkie podmioty, które mają prawo do obiektów, na terenach miejskich. Co istotne, tereny muszą być objęte Lokalnym Programem Rewitalizacji. Dla Wielkopolski została przewidziana kwota ponad 293 milionów złotych. Te pożyczki mogą pokryć do 75 procent wartości inwestycji. Oferujemy finansowanie aż na 20 lat, niskooprocentowane – na poziomie 3, 5 procent w skali roku. To oprocentowanie może być jeszcze obniżone, aż do poziomu 1, 5 procent, jeżeli projekt jest ważny społecznie.
 
Co ważne dla całej regionalnej puli unijnych pieniędzy, w przyszłym roku, do podziału między województwami najsprawniej wdrażającymi swoje programy będzie jeszcze 512 milionów euro – z krajowej rezerwy wykonania. Duże postępy województwa wielkopolskiego w tym obszarze bez wątpienia ułatwią mu dostęp do dodatkowych pieniędzy na kolejne inwestycje w lepszą przyszłość.

  Audycja jest realizowana w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.