Tegoroczny kwiecień był najzimniejszym w XXI wieku. W lutym, dla odmiany, w Makowie Podhalańskim padł rekord ciepła. Termometry wskazały wówczas 22 stopnie Celsjusza. Czym powodowane są tak znaczne wahania? O czym nam mówią? I czy powinny stanowić powód do niepokoju?
O czym mówi nam pogoda?
Według Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24 wahania atmosferyczne tworzą sygnały, układające się w przewidywania dotyczące zmienności pogody. Nie należy jednak wiązać ich ze zjawiskiem ocieplenia klimatu. - Klimat, który się zmienia, klimat, na który wpływamy przez działalność naszej gospodarki, to jest coś, co mierzymy w okresach co najmniej trzydziestoletnich - wyjaśnia gość "Czterech pór roku".
Na podstawie wieloletnich okresów możliwe jest dostrzeżenie i opisanie trendów zachodzących w przyrodzie. Pogoda - zmienna i krótkotrwała - sama w sobie nie jest miarodajnym zjawiskiem. - Pogoda to jest coś chwilowego, klimat to długoletnie układy pogody mierzalne, sprawdzalne i weryfikowalne pod kątem zachodzących zmian - tłumaczy Jakub Wiech.
YouTube/IMGW PIB
Niepokojące anomalie
Eksperci nie mają wątpliwości, że najbardziej niepokojące są duże wahania temperatur. Są one dowodem na postępującą destabilizację klimatu. - Jego naturalna kompozycja zostaje zaburzona właśnie przez czynnik antropogeniczny, który w tym momencie jest dominujący, jeżeli chodzi o skalę zmiany światowego klimatu - mówi gość "Czterech pór roku". Klimat jest ocieplany przez emisje człowieka, to zaś może doprowadzić do katastrofy.
Jednocześnie, by dostrzec skalę problemu, najlepiej analizować wahania temperatur w przekroju wielu lat. - Dekada 2011 - 2020 była najcieplejsza w historii pomiarów, z kolei najcieplejsze lata w historii pomiarów to były kolejno 2016, 2020 i 2019 - wylicza Wiech. Aż sześć najcieplejszych lat w historii pomiarów na świecie przypadło na okres po roku 2015. - Te długofalowe trendy obliczane za pomocą analizy odchyleń temperaturowych w okresach wieloletnich pozwalają nam ustalić, że coś jest nie tak - podsumowuje.
Facebook/IMGW PIB
Jaka pogoda w najbliższe wakacje?
Gość audycji przyznał, że dokładne przewidzenie pogody na najbliższe miesiące nie jest łatwe. Jednocześnie podkreślił, że w roku 2021 temperatury są niższe aniżeli w latach ubiegłych. - Możemy założyć, że w Polsce, w Europie Środkowej to lato, które nas czeka, może być chłodniejsze niż to, które mieliśmy na przykład w roku 2019 - mówi.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzący: Daniel Wydrych
Gość: Jakuba Wiech (Energetyka24)
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 11:20
mg