- Jeżeli osoba niepełnosprawna doświadcza jakichś negatywnych zachowań ze strony swojego środowiska, to często dlatego, że "sama się o to prosi". Nie oznacza to jednak, że świadomie przyjmuje taką rolę, robi tak, gdyż była wcześniej niewłaściwie traktowana przez najbliższych, przez rodziców, rodzeństwo – uważa psycholog prof. Anna Brzezińska, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W rozmowie z Zuzanną Dąbrowską powiedziała, że pierwszy okres życia jest dla niepełnosprawnych kluczowy. W tym czasie zdobywają oni podstawową wiedzę o świecie i o sobie, orientację na temat tego, jaki jest do nich stosunek innych ludz.
- Wtedy podejmują decyzję o tym czy warto poznawać świat, czy raczej nie, bo czekają tam na nich niebezpieczeństwa – dodała gość "Popołudnia z Jedynką".
Jej zdaniem rodzice niepełnosprawnych dzieci często przyjmują dwie niekorzystne dla nich metody wychowawcze. Niektórzy nadmiernie je chronią, kontrolują, dbają, by nie doświadczały już żadnych dodatkowych trudności. Inni zaś, rzucają je na tzw. głęboką wodę, ale często nie ofiarowują im przy tym ciepła i nie wierzą w to, że sobie poradzą.
Prof. Anna Brzezińska poradziła rodzicom, by od najmłodszych lat wyrabiali w swoich dzieciach przekonanie, że jak się bardzo chce, to można osiągnąć sukces.
Podkreśliła też, że oficjalne statystyki dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych w naszym kraju pokazują, że jest z tym bardzo źle i że tylko co czwarty niepełnosprawny ma pracę
(pp)
Aby odsłuchać rozmowę "Niektórzy godzą się na bycie ofiarą braku tolerancji", wystarczy kliknąć na dźwięk w boksie "Posłuchaj", który znajduje się w ramce po prawej stronie.
Audycji "Popołudnie z Jedynką" można słuchać w dni powszednie od godz. 15:00.