Tematyka wydarzeń skupiona będzie wokół początków baletu w Polsce. Prezentowane pokazy i spektakle nawiązywać będą zarówno do repertuaru baletów dworskich wystawianych w Polsce i w Europie od XV do XVIII wieku, jak i do powstawania na terenie Rzeczpospolitej pierwszych profesjonalnych szkół baletowych i zespołów tanecznych. Festiwal potrwa do końca lipca.
Ciekawą pozycją w programie jest spektakl "Pierwsze baletu początki" w operalni Hetmanowej (24 lipca), opowiadający o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce, w rezydencji Branickich w Białymstoku. W przedstawieniu zobaczymy m.in. audycję baletową, rekonstrukcję lekcji tańca, uczniowską galę - spektakl baletowy, popisy mistrzów czy wielki dworski bal. Poprzez prezentację oryginalnych choreografii z pierwszej połowy XVIII wieku, a także odpowiedni dobór muzyki i tańców, spektakl pokazuje, jaki repertuar mógł być wykonywany w dworskim teatrze, tzw. operalni, nad którą pieczę sprawowała Izabela Branicka, kasztelanowa krakowska.
25 lipca, na Rynku Głównym, zobaczymy nową produkcję Baletu Cracovia Danza Fêtes Galantes, nawiązującą do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka. Finezyjne obrazy taneczne zostały zainspirowane barokowymi ogrodami.
Kontynuowany będzie zeszłoroczny cykl "Kraków tańcem malowany". W planach są trzy pokazy opowiadające tańcem o zabytkach i dziełach sztuki Krakowa: "Kiedy tańczą dzwony" nawiązujący do 500-lecia Dzwonu Zygmunta, "Harmonia mundi", przedstawiający artystyczną wizję teorii Kopernika i kolekcji astronomicznej Muzeum UJ oraz "Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej" - opowieść nawiązująca m.in. do chopinowskiej tradycji obecnej w krakowskiej Willi Decjusza. Wszystkie pokazy będą rejestrowane. Powstaną z nich filmy, które jesienią zostaną wyemitowane w TVP3 Kraków, a następnie pojawią się w internecie.
Czytaj także:
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty "Kraków tańczy", które poprowadzą mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Zajęcia odbędą się w formule hybrydowej, online i stacjonarnie. Zaplanowany został także kurs mistrzowski (masterclass) tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży "Kraków tańczy pod Wawelem".
Reportaż o spektaklu "Pierwsze Baletu Początki – w operalni Hetmanowej". Profil: Cracovia Danza
Sponsorem audycji była PGE - Polska Grupa Energetyczna.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzący: Patryk Michalski
Materiał: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 16.20
Jedynka/cracoviadanza.pl/kk