Konkurs dla młodych badaczy, którzy mają pasje

Data publikacji: 19.07.2021 19:30
Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 13:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - shutterstock.com/Gorodenkoff
Odkrycia to Polska Edycja EUCYS, czyli konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców. Zdobywcami pierwszej nagrody w dziedzinie chemii zostali Igor Jaszczyszyn z Wólki Grodziskiej i Jakub Lewandowski z Działdowa. To młodzi badacze, absolwenci liceów, którzy mają pasje.

naukowcy mikroskop 1200x660.jpg
Medycyna obliczeniowa, połączenie medycyny z informatyką

Igor Jaszczyszyn przyznaje, że nie spodziewał się wygranej. - Mam nadzieję, że to, że zdobyliśmy pierwszą nagrodę przełoży się na sukces międzynarodowy - mówi. Jakub Lewandowski dodaje, że zajęcie pierwszego miejsca było dla niego też zaskoczeniem, bo w głębi ducha liczył co najwyżej na trzecie miejsce.


POSŁUCHAJ

08:47

Laureaci Konkursu "Odkrycia" Polskiej Edycji EUCYS, konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (Eureka/Jedynka)

 


genetyka badania krew FREE 1200_660.jpg
Polsko-szwedzki projekt przełomem w badaniu anomalii genetycznych?

Dr Magdalena Osial z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, opiekunka młodych chemików, wyjaśnia, że konkurs jest dla osób, które mają pomysł na badania naukowe, niekoniecznie chemiczne, także z innych dziedzin. - Wszystko po to, żeby młodzi badacze mogli realizować pasje - podkreśla. Zaznacza, że ona odnalazła się w dziedzinie popularyzowania nauki i opiece nad młodymi. - Oni są przyszłością nauki i nie tylko nauki, więc należy im pomagać właśnie na tym etapie kariery, kiedy rozpoczynają przygodę z nauką - wyznaje.

Laureaci wygrali polski finał z chemiczno-ekologicznym projektem "Synteza i badania kompozytu na bazie tlenków metalu oraz krzemionki do zastosowania w fotokatalizie i wyłapywania zanieczyszczeń". Projekt jest interdyscyplinarny, łączy elementy chemii, fizyki, biologii, inżynierii materiałowej, nanotechnologii.

Jakub Lewandowski opowiada, jak badacze wpadli na pomysł projektu. Zaczęli szukać rozwiązania, które pomogłoby oczyszczać wodę np. z antybiotyków. Potem zadanie się rozrosło. Zaś Igor Jaszczyszyn wyjaśnia, jak działa projekt. Badacze zamierzają kontynuować prace nad projektem na studiach i modyfikować go, aby był przydatny zarówno w małych obiektach, takich jak przydomowe oczyszczalnie ścieków, jak i dużych zbiornikach. Zastanawiają się też nad wymianą składników kompozytu na tańsze zamienniki.

Igor Jaszczyszyn i Jakub Lewandowski będą reprezentowali Polskę we wrześniu w konkursie europejskim w Salamance.

Czytaj także:

 

Tytuł audycji: Eureka

Goście: Igor Jaszczyszyn (absolwent IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie), Jakub Lewandowski (absolwent XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie),  dr Magdalena Osial (Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, twórczyni projektu "Manufaktura Naukowców, czyli uniwersytet każdego wieku")

Data emisji: 19.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30


ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.