- Wystawa prezentuje bardzo szerokie środowisko współcześnie tworzących artystów, w Zakopanem, na Podhalu. Co roku do projektu dołączają nowi, młodzi twórcy. W tym roku 10 na 45 artystów to osoby, które pierwszy raz biorą udział w projekcie - powiedziała w Programie 1 dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, kuratorka wystawy "Artyści zakopiańscy 2021" Lidia Rosińska-Podleśny i dodała, że widzi zapotrzebowanie na tego rodzaju wydarzenia zarówno w środowisku twórców, jak i wśród odwiedzających instytucję.
- Zapraszając artystów do wzięcia udziału w wystawie, zwróciłam się do nich z prośbą, aby odnieśli się do czasu pandemii koronawirusa. Trudnego, ale dla niektórych bardzo twórczego - wyjaśniła Rosińska-Podleśny i poinformowała, że wystawę będzie można oglądać do 24 września.
Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Grzegorz Barański, Dorota Bąk, Magdalena Berbeka, Sylwia Biernacik, Piotr Bies, Zofia Bolechowska, Aneta Chruścińska, Magda Ciszewska-Rząsa, Maria Cukier, Tadeusz Jakub Dworzyński, Ewa Fortuna, Krzysztof Frys, Katarzyna Głowacka-Koper, Antoni Grabowski, Anna Hebda, Czesław Jałowiecki, Janusz Jędrzejowski, Bartłomiej Jurecki, Edyta Klaper, Małgorzata Kowalczyk, Bartosz Leszczyna, Konsuela Madejska-Turska, Małgorzata Majerczyk, Jolanta Podleśny, Teresa Ratułowska, Jadwiga Rogowiec, Agnieszka Rokicka, Ewa Maria Romaniak, Lidia Rosińska, Małgorzata Rosińska, Anna Schumacher, Wojciech Sikorski, Paula Solańska, Adam Soroczyński, Monika Stanisławska-Pitoń, Magdalena Stoch, Joanna Strączek-Bojda, Helena Sułkowska-Pawlik, Marek Szala, Anna Tarnowska-Wojak, Bogusław Tober, Arkadiusz Waloch, Ireneusz Wrzesień, Agnieszka Zalotyńska, Anna Zielińska.
Tegoroczna edycja wystawy odbywa się w roku jubileuszowym dla budynku Bazaru Polskiego, w którym mieści się Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Bazar Polski obchodzi swoje 110-lecie.
Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wystawy.
Poza tym w audycji:
- wspomnienie Kazimierza Kowalskiego, śpiewaka operowego, wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi. W Programie 1 Polskiego Radia zmarły prowadził audycje, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów,
- "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" - monodram w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk, koprodukcja Teatru Studio oraz Muzeum Powstania Warszawskiego,
Kilkadziesiąt występów rocznie. Niezliczona ilość kilometrów. Kilka kontynentów. Zawsze sama. Nazywa się Tamara Biakow i jest drugą po Rosie Raisie najsłynniejszą żydowską śpiewaczką operową. Pochodzi z warszawskiej Pragi, z domu przy ulicy Targowej. W latach 60. XX wieku trafia do Ameryki. Na pierwszym miejscu listy przebojów króluje "Hello Dolly" Louisa Armstronga, o czym Tamara dowiaduje się jeszcze na lotnisku. Jest poraniona - całe życie zakopywała trumny. Tworzy z nich kopce, w których się zapada. Czy Biakow uda się odciąć od tragicznej przeszłości i odnaleźć ukojenie w Nowym Świecie? Czy zatriumfuje?
- 25. Festiwal Szekspirowski,
Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. Jubileuszową edycję festiwalu otworzyła produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego "Burza" w reżyserii Szymona Kaczmarka.
- "Trzy minuty o Teatrze" Ewy Heine.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Michał Montowski
Data emisji: 1.08.2021
Godzina emisji: 23.10
kk
"Artyści zakopiańscy 2021" - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem - Jedynka - polskieradio.pl