W poszukiwaniu dziecięcej spontaniczności. Jak żyć zgodnie z duchem surrealizmu?

Data publikacji: 12.08.2021 11:46
Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - shutterstock/Bruce Rolff
- Rozpoczynając surrealistyczny dzień trzeba powoli przejść ze stanu snu do stanu jawy, z całą uwagą poświęconą temu stanowi pośredniemu, który dla surrealistów był nadzwyczajnie ważny. Wszystkie stany "pomiędzy" były dla nich bardzo inspirujące  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Taborska, autorka książki "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć".

Poradnik Agnieszki Taborskiej - w opracowaniu graficznym Lecha Majewskiego - pokazuje, że surrealizm to więcej niż styl: to sposób widzenia rzeczywistości. Choć w wielu krajach cieszy się ostatnio wielkim zainteresowaniem, w Polsce wciąż jest mało znany. Podane w poradniku "przepisy" na surrealistyczną sztukę i życie mają pomóc nam przetrwać w ciężkich czasach.

Wybitna badaczka surrealizmu w dowcipny i erudycyjny sposób pisze o tym, jak jeść, pić, starzeć się, wywoływać skandale, rozmawiać ze zwierzętami, zrywać znajomości, zwiedzać muzea i robić wiele innych rzeczy zgodnie z duchem surrealizmu, czyli swobodnie używając wyobraźni i łamiąc pozornie nienaruszalne zasady.

Agnieszka Taborska zdradza w radiowej Jedynce, że mimo tego, iż w książce jest aż 56 rozdziałów, największe zainteresowanie wzbudza ten dotyczący jedzenia. - Dla surrealistek - bo tymi mistrzyniami przedziwnych potraw były m.in. Leonora Carrington czy Lee Miller - kuchnia równała się alchemicznemu laboratorium, co jest bardzo charakterystyczną postawą surrealistyczną. Przedstawiciele tego ruchu szukali niezwykłości, dziwności, poezji, oniryczności we własnych domach, mieszkaniach, w najbliższym otoczeniu. Nie musieli podróżować daleko, żeby tak zwaną cudowność znajdować - podkreśla.


POSŁUCHAJ

42:17

Surrealizm jako sposób widzenia rzeczywistości (Moje książki/Jedynka)

 


czytaj więcej
Wszystkie moje domy FREE 1200.jpg
"Wszystkie moje domy". Jagielska: lekko, przyjemnie i w miarę możliwości zabawnie

Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk mówi, że w surrealizmie chodzi o to, by nie skupiać się na tym, co należy robić zgodnie z ogólnie panującymi regułami, co wypada, a o to, by znaleźć coś dla siebie.

- Wszystko co robimy ma pomóc nam w zrozumieniu siebie, w dotarciu do tej prawdziwej natury, którą mają dzieci, bo - jak wierzyli surrealiści - potem społeczeństwo, szkoła, rodzina, wychowanie i wszystkie konwencje, w które nas życie wtłacza, powodują, że tę dziecięcą spontaniczność tracimy - wyjaśnia. 

W audycji ponadto recenzje literackie Tadeusza Lewandowskiego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Tytuł audycji: Moje książki

Gość: Agnieszka Taborska (historyk sztuki, romanistka, tłumaczka, pisarka, publicystka i pedagog)

Data emisji: 11.08.2021 

Godzina emisji: 23.09

kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.