"Czerpiąca z samego środka tradycji podhalańskiej". Wystawa pokoleniowa "Na rozdrożu"

Data publikacji: 24.08.2021 12:18
Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 16:37
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Willa "Czerwony Dwór"
Willa "Czerwony Dwór", Autor - Agencja Forum
"Czerwony Dwór", znajdujący się w samym sercu Zakopanego, prezentuje wystawę podhalańskiej sztuki rodzimej pt."Na rozdrożu", czyli pokoleniową twórczość rodziny Doleżuchowiczów. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 3 września 2021 roku. 

Józef Wilkoń 1200.JPG
"Prezentacja wiedzy o Józefie Wilkoniu". O niezwykłej wystawie w Zakopanem

Twórczość podhalańska w "Czerwonym Dworze"

To jedna z najpiękniejszych i najważniejszych willi Zakopanego. Mieszkali w niej m.in. Artur Rubinstein, Stefan Żeromski, Karol Szymanowski, a bywali Witkacy, Zofia Nałkowska i wielu innych ludzi kultury. 

Od 2016 roku w budynku działa Centrum Kultury Rodzimej prezentujące twórczość podhalańską. Od 10 lipca można tam oglądać wystawę "Na rozdrożu. Adam Doleżuchowicz, Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz". To kolejna wystawa pokoleniowa, ukazująca siłę góralskiej, podhalańskiej tradycji. W otwarciu wystawy uczestniczyła nie tylko Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz, ale także żona śp. Adama Helena Doleżuchowicz oraz rodzeństwo pani Bożeny Dorota Zdyb i Adam Doleżuchowicz junior.

POSŁUCHAJ

03:40

"Czerpiąca z samego środka tradycji podhalańskiej". Wystawa pokoleniowa "Na Rozdrożu" (Ekspres Jedynki)

 

Jak podkreśla Małgorzata Wnuk, wystawa "Na rozdrożu" jest zwieńczeniem tegorocznego 52. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. - Pokazujemy na niej m.in. obrazy olejne i rzeźby. Są też przepiękne szachy, które wzbudzają duży zachwyt - mówi. - Uwagę przykuwa również olejny obraz w rzeźbionej ramie zatytułowany "Śpiący rycerze na Giewoncie". Warto to zobaczyć, przyjść do nas, bo to są unikatowe rzeczy - dodaje. 

Instrumenty muzyczne 

Wystawa stanowi zapowiedź albumu "Zakopiańskie malarstwo na szkle. Adam Doleżuchowicz, Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz", który ukaże się jesienią. Na wystawie, oprócz witrochromii, pasteli i rzeźb, można zobaczyć instrumenty muzyczne oraz wiersze gwarowe artysty, zmarłego przed dwudziestoma laty.

Czytaj również: 

"Czerwony Dwór" został wybudowany w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja w stylu zakopiańskim dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, właściciela willi "Koliba", zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza. Dom nosił początkowo nazwę "Władysławówka" - od imienia męża Otawii. W Galerii "Czerwony Dwór" odbywają się wystawy dzieł artystów Podhala, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje. Tu właśnie można zapoznać się z tradycyjnym malarstwem na szkle zakopiańskich twórców. 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Michał Montowski 

Data emisji: 23.08.2021 r. 

Godzina emisji: 15.46 

ans 

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.