Rodzaje wypoczynku
Aktywne spędzanie czasu czy relaks na plaży? Jednym z rodzajów turystyki jest turystyka wypoczynkowa, jej celem, jak sama nazwa wskazuje, jest relaks, o którym każdy z nas z pewnością od czasu do czasu marzy.
Jak podkreśla Joanna Węglarczyk, dyrektor departament Strategii i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej, są także osoby, które przyjeżdżały na wakacje odwiedzić rodziny bądź znajomych. - Są to Polacy, którzy mieszkają za granicą i do Polski przyjeżdżają na urlop. Te osoby spędzają wakacje częściowo u rodziny, a później często jeszcze podróżują, odpoczywając nad morzem czy w górach - stwierdza.
Góry czy morze?
W 2020 roku jedną z branż, która najbardziej ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa, była branża turystyczna. Jak podkreśla gość audycji, w 2021 roku Polacy chętnie korzystali z ośrodków wypoczynkowych na terenie kraju. - Sezon był rewelacyjny, jeżeli chodzi o turystykę krajową - mówi. - Mamy najświeższe informacje z GUS, że w lipcu turystów odpoczywających w Polsce, w bazie noclegowej było więcej nie tylko niż w lipcu zeszłego roku, ale więcej niż w lipcu 2019 roku - informuje ekspert.
Wśród 10 topowych wakacyjnych miejsc, aż 9 znajduje się nad Bałtykiem. Polacy bardzo chętnie wyjeżdżali nad morze oraz w góry, zwłaszcza do Zakopanego, które cieszy się popularnością niezależnie od pory roku. - Wakacje były rekordowe nad morzem i w górach - potwierdza Joanna Węglarczyk. - Natomiast to nie zrekompensuje tego, co działo się przez pierwsze pięć miesięcy, kiedy baza noclegowa była zamknięta - dopowiada.
Najpopularniejszy kraj na świecie wśród Polaków
- Wiemy od branży turystycznej, że Chorwacja, Hiszpania i Grecja to były te najbardziej oblegane kierunki przez Polaków - mówi gość Jedynki. - Trzeba pamiętać, że żyjemy w czasach niepewności i rezerwowanie wyjazdów jest obarczone ryzykiem.
Jako środek transportu turyści najchętniej wybierali samochód. - Rezerwowali wyjazdy dużo później niż w latach ubiegłych i też chcieli jeździć bliżej. To się przekładało na ruch turystyczny w turystyce krajowej - ocenia Joanna Węglarczyk.
Bon turystyczny
Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, a pośrednio pomoże też branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało już ponad 5 mln dzieci, a do branż trafiło ok. 1,7 mld zł. - Płatności bonem można dokonać do 31 marca 2022 roku, ale z wyjazdu można skorzystać później - informuje rozmówczyni Daniela Wydrycha. - Nie trzeba realizować wyjazdu do tego dnia, tylko zarezerwować i zapłacić za pobyt najpóźniej do końca marca - dopowiada.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Daniel Wydrych
Gość: dyr. Joanna Węglarczyk (departament Strategii i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej)
Data emisji: 27.09.2021 r.
Godzina emisji: 11.21
ans