"Muzyka absolutnie najwyższej próby". Klimczak o I Festiwalu Barokowym Polskiej Opery Królewskiej

Data publikacji: 05.10.2021 16:19
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 21:36
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Andrzej Klimczak
Andrzej Klimczak, Autor - Tomasz Gzell/PAP
- Muzyka barokowa przepełniona jest poezją i wirtuozerią. Można wzruszyć się naprawdę do głębi duszy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Klimczak, współtwórca i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej. Od 25 września trwa I Festiwal Barokowy Polskiej Opery Królewskiej.

Dariusz Kozakiewicz (3)-min.jpg
Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana

POSŁUCHAJ

07:41

Andrzej Klimczak: muzyka barokowa gwarantuje wzruszenia (Muzyczna Jedynka)

Andrzej Klimczak przyznaje, że organizacja Festiwalu Barokowego Polskiej Opery Królewskiej jest spełnieniem jego marzeń. - Zwłaszcza po tak długiej przerwie. Marzyłem, żeby kroczyć drogą mojego wielkiego mistrza Stefana Sutkowskiego, a także Ryszarda Peryta i scenografa Andrzeja Sadowskiego. Dlatego chciałem, żeby w Polskiej Operze Królewskiej odbywał się coroczny festiwal muzyki barokowej. W naszym składzie mamy przecież wspaniały, etatowy zespół, grający na instrumentach dawną muzykę - zdradza.

Jaki program?

- Festiwal będzie trwał do 23 października i zakończy się operą Claudia Monteverdiego "Orfeusz". Jego premiera odbyła się na Zamku Królewskim i było to piękne wydarzenie, we wspaniałej sali i w warunkach typowo dworskich. To było oczywiście nawiązanie do premiery, jaka miała miejsce ponad 400 lat temu. Jednak z powodu tego, że teatr daje większe możliwości, to przeniesiemy to do teatru - zapowiada Andrzej Klimczak.

Publiczność obejrzała już operę "Rinaldo" (Georg Friedrich Haendel) oraz "Dydonę i Eneasza" (Henry Purcell). Wystawione będą też "La serva padrona" (Giovanni Battista Pergoles) oraz "Scene Buffe" (Alessandro Scarlatti).

Muzyka barokowa potrafi wzruszać

W jaki sposób zachęciłby Pan publiczność, żeby przychodziła na spektakle do Polskiej Opery Królewskiej? - Powiedziałbym, że przede wszystkim trzeba zapoznać się z muzyką barokową i operą barokową, bo tutaj głównie mamy do czynienia z operami, aby przynajmniej wiedzieć, jak ten gatunek sztuki wyglądał na początku. To jest powrót do źródła w gatunku operowym, co jest bardzo ważne. Poza tym muzyka jest absolutnie najwyższej próby - przekonuje Andrzej Klimczak.

- Muzyka barokowa gwarantuje wzruszenia. Jest przepełniona poezją, wirtuozerią i afektami. Można wzruszyć się do głębi serca. Tutaj jest też pole do popisu dla każdego śpiewaka, muzyka i właściwie wszystkich artystów - dodaje.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Andrzej Klimczak (współtwórca i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej)

Data emisji: 5.10.2021 

Godzina emisji: 14.24

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.