Kości uczestników słynnej bitwy zostały odkryte podczas prac archeologicznych w okolicach kaplicy pobitewnej w Grunwaldzie jeszcze w drugiej połowie XX wieku. Przebadano je wówczas pod kątem antropologicznym, ale dopiero teraz pojawiła się szansa na bardziej zaawansowane analizy.
Do Szczecina na Pomorski Uniwersytet Medyczny zostało wysłanych 21 kartonowych pudeł z materiałem kostnym. Dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, wyjaśnia, że te kości były wstępnie badane w latach 60. i ustalono, że są to sami mężczyźni w sile wieku ze śladami śmierci zadanej mieczem lub kuszą. - My, historycy, mamy stuprocentową pewność, że są to kości rycerzy poległych pod Grunwaldem - mówi.
Przypomina, że kaplica pobitewna została wzniesiona w 1411 roku z inicjatywy kolejnego wielkiego mistrza Henryka von Plauena. W dokumencie lokacyjnym napisano, że ma powstać na polu bitwy. - Jest to jedyny, widomy ślad po bitwie - wyjaśnia. Kaplica stoi prawdopodobnie w miejscu, gdzie stała polowa kaplica Ulricha von Jungingena na terenie obozowiska Krzyżaków.
Historyk ma nadzieję, że dzięki pozyskaniu DNA z kości będzie można odpowiedzieć na pytanie, z jakich części Europy ci rycerze przybyli, na jakie choroby cierpieli, zanim polegli, a także czym się żywili. W przypadku kilku dobrze zachowanych czaszek planowane jest także wykonanie rekonstrukcji twarzy rycerzy. - Będzie można spojrzeć w oczy Krzyżakowi - żartuje dyrektor.
Dr Szymon Drej oczekuje, że już w maju lub czerwcu 2022 roku będą wyniki badań, a nawet rekonstrukcja 3D czaszek. Szczątki po przebadaniu będą podczas uroczystej mszy pochowane w kaplicy pobitewnej, choć obecnie to zaledwie fundamenty dawnej budowli.
Zobacz też:
W audycji również:
Warszawa wielokulturowa
Warszawa od początku swego istnienia była miastem wielu narodów i kultur. Najwcześniej przybyli tu Żydzi, którzy już w XV wieku mieli własny cmentarz i synagogę. Od średniowiecza ściągali do Warszawy także ormiańscy kupcy. Pamiątką ich obecności jest m.in. kilka kamieniczek na Rynku Starego Miasta. Po rozbiorach osiedlali się w Warszawie Niemcy, a po powstaniu listopadowym masowo zaczęli napływać Rosjanie. Wtedy to powstał cmentarz prawosławny na Woli, a w latach 60. XIX w. - cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze. Piękna bryła prawosławnej świątyni była pierwszym budynkiem rzucającym się w oczy Rosjanom przybywającym koleją do Warszawy na Dworzec Petersburski (dziś Wileński) i miała być rosyjską wizytówką miasta.
Ślady wielokulturowości widoczne są w Warszawie do dziś, a ich tropem podążyli Maria i Przemysław Pilichowie - autorzy książki "Warszawa wielu kultur", w której opisują świątynie, cmentarze, pomniki i budynki wznoszone przez społeczności innych wyznań, języków i obyczajów.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Szymon Drej (dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem), Maria i Przemysław Pilichowie (autorzy książki "Warszawa wielu kultur")
Data emisji: 8.10.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ag
Badania genetyczne ujawnią, jakie tajemnice kryją szczątki uczestników bitwy pod Grunwaldem - Jedynka - polskieradio.pl