William James Sidis najmądrzejszym dzieckiem świata. Jak rodzi się geniusz?

Data publikacji: 12.10.2021 21:43
Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:24
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjna, Autor - shutterstock.com/posteriori
William James Sidis zdobył miano najmądrzejszego dziecka świata. Jego iloraz inteligencji wynosił 260 punktów. O 90 punktów więcej niż samego Alberta Einsteina. 

nauka matematyka FREE 1200.jpg
Bez nauki matematyki nasz mózg rozwija się słabiej?

Pochodzący z Nowego Jorku Sidis w 1900 roku, jako niespełna dwulatek, czytał gazety. W wieku 4 lat napisał pierwszą książkę na maszynie, w językach angielskim i francuskim. Kiedy miał 9 lat, zdał celująco egzaminy na Uniwersytet Harvarda. Został tam okrzyknięty "przyszłością matematyki XX wieku". 

Te jego sukcesy to zasługa rodziców, zwłaszcza ojca, Borysa, jednego ze współzałożycieli Nowojorskiego Instytutu Psychiatrycznego. Naukowiec przyjął, że umiejętności poznawcze dziecka trzeba kształtować, zanim jeszcze zacznie ono mówić. - I tak wychowywał syna. Bo umysł buduje się jak mięśnie, a te nie rosną podczas leżenia - mówił.   

źródło: Monday Motivation/Youtube

Metoda Borysa Sidisa - czy słuszna? 

Przeciwnikiem metody Borysa Sidisa był sam Zygmunt Freud. Życie pokazało, że w miarę upływu lat mały geniusz coraz gorzej radził sobie emocjonalnie z popularnością i wyrastaniem ponad intelektualną przeciętność. Przestał być genialnym i grzecznym dzieckiem. Zaliczył nawet więzienie, a rodzice chcieli go umieścić w szpitalu psychiatrycznym. Ostatecznie usunął się w cień, pisał książki, artykuły o kosmologii i historii Indian. Zmarł w połowie lat czterdziestych. 


POSŁUCHAJ

23:44

William James Sidis - najmądrzejsze dziecko świata (Eureka/Jedynka)

 

W ocenie dr. Pawła Boguszewskiego, neurofizjologa  z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego, metoda stosowana przez Borysa Sidisa była eksperymentem naukowym, wymagającym powtórzenia i sprawdzenia na większej grupie. - To jest tak naprawdę jedynie wstępna obserwacja i trudno powiedzieć, że na jej podstawie możemy zbudować teorię - mówi na antenie Programu 1. - To jest przesłanka, o której on powiedział, że możemy wpływać na swój rozwój umysłowy, ćwiczyć inteligencję bądź sprawność umysłu, jednak to jest wiedza popularna, znana od tysiącleci. (...) Żeby uruchomić pewne możliwości naszego umysłu, trzeba go trenować - podkreśla.


pap_prof. Wasik UW Fizyka 1200.jpg
100 lat fizyki na UW. Prof. Wasik o najciekawszych kierunkach badań na Wydziale Fizyki

Geniusz intelektualny a emocje 

Na podstawie historii Williama Jamesa Sidisa stwierdzono, że można budować geniusz intelektualny, ale nie da się zbudować emocji. - Tutaj właśnie był spór Borysa Sidisa z Freudem, który zwrócił uwagę na procesy nieświadome i ważność procesów emocjonalnych w naszym funkcjonowaniu. Ta osoba jest w stanie wykonać bardzo sprawnie obliczenia matematyczne, ale nie ma do tego żadnej motywacji, nie sprawia jej to przyjemności ani zadowolenia - wyjaśnia gość audycji. - Emocje mogą podkopać efekt działania inteligencji i podmyć ten fundament, sprawić, że ta inteligencja nie będzie w stanie funkcjonować - twierdzi ekspert.   

Badanie ilorazu inteligencji (IQ)

Historia najmądrzejszego dziecka na świecie przywołuje wciąż aktualne i ważne dla rodziców pytanie o to, jak rodzi się mały geniusz?

Pomysł na badanie ilorazu inteligencji dzieci pojawił się w 1905 roku za sprawą francuskiego psychologa Alfreda Bineta, który wspólnie z lekarzem Teodorem Simonem opracował specjalny test. 

Czy współcześnie to dobry pomysł, aby cyfry, liczby oceniały nasz umysł? - Dyskusja na ten temat wrze od stu lat. Problemem jest to, że my nie do końca potrafimy zdefiniować pojęcie inteligencji. Bardzo byśmy chcieli móc przeliczyć sobie coś na punkty, więc jeżeli któregoś dnia uzyskamy mniejszy wynik na skali inteligencji, to nie jest to duży problem, gdyż możliwe, że mamy inne zdolności. Nie należy przywiązywać się do konkretnych liczb - mówi dr Boguszewski. 

 Czytaj również: 

W audycji także:

13 października na półkach księgarskich pojawi się książka "Żywoty równoległe". To zapis 21 audycji-wywiadów cyklu Programu 1 pt. "Historia żywa" pokazujących wybrane postaci wybitnych Polaków, którzy wpłynęli na dzieje Polski. Od naczelnika Tadeusza Kościuszki do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Audycje "Historia żywa" ukazują się na antenie Jedynki od lutego 2016 roku. Nadano w sumie około 200 odcinków. Gościem audycji był prof. Andrzej Nowak.

Audycje z cyklu "Historia żywa" znajdziesz TUTAJ 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Paweł Boguszewski (neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego), prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 12.10.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.