400-lecie urodzin Moliera. Słuchowisko "Chory z urojenia"

Data publikacji: 17.01.2022 06:25
Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 09:14
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kadr z nagrania słuchowiska "Chory z urojenia"
Kadr z nagrania słuchowiska "Chory z urojenia", Autor - W. Kusiński
Z okazji 400. rocznicy urodzin Moliera w Programie 1 wyemitowaliśmy premierowe słuchowisko pt. "Chory z urojenia" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Do współpracy reżyser zaprosił wspaniałych aktorów, m.in.: Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak czy Krzysztofa Gosztyłę. 

W tym roku mija 400 lat od urodzin Jeana Baptisty Poqueleina, czyli Moliera, jednego z największych twórców w dziejach teatru. To okazja, żeby przedstawić w radiowym teatrze ostatnią jego komedię, czyli "Chorego z urojenia".

Czy w naszych czasach, czasach komputerów, internetu, telefonów komórkowych, izolacji i niepewności wywołanych pandemią koronawirusa, globalnym zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, inflacją, migracją, dehumanizacją, dominacją kultury obrazkowej, zubażającej naszą wyobraźnię, jest jeszcze miejsce na komedie Moliera? Czy ludzka psychika i wrażliwość zmieniła się tak bardzo w ciągu 400 lat?

Molier w swoich komediach stworzył całą galerię typów ludzkich, tropiąc nasze przywary, śmieszności, wady, głupotę, chciwość i wiarołomność, ale także miłość i dobroć, przywiązanie i przyjaźń. Czy radiowy teatr, wymagający od słuchacza zwolnienia tempa, skupienia, wrażliwości na słowo i wymagający wyobraźni, jest jeszcze miejscem, w którym można przywołać i ożywić ponadczasowe molierowskie przypowieści, pełne humoru, zabawnej intrygi, kolorowe bogactwem typów, poruszające refleksją nad ludzkimi namiętnościami, przywarami i słabościami?

Sądzimy, że TAK!

Postanowiliśmy to sprawdzić w naszym radiowym teatrze - adaptator i reżyser Waldemar Modestowicz spróbował zmieścić w 50 minutach ostatnią komedię Moliera "Chorego z urojenia" i nie jest to próba bicia jakiegoś rekordu, a tylko konieczność wynikająca z szalonego przyśpieszenia tempa życia w naszych czasach i skróconymi możliwościami percepcji słuchaczy.

Do współpracy reżyser zaprosił wspaniałych artystów, aktorów: Leona Charewicza, Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak, Olgę Sarzyńską, Aleksandrę Radwan, Jakuba Kordasa, Jarosława Gajewskiego, Piotra Bajora, Szymona Kuśmidera, Antoniego Pawlickiego i Krzysztofa Gosztyłę. Kierownictwem produkcji zajęli się Teresa Skoczylas i Mateusz Wyderka, muzykę stworzyła Renata Baszun, a całość zrealizował dźwiękowo Maciej Kubera. 


POSŁUCHAJ

51:17

Słuchowisko Moliera pt. "Chory z urojenia" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza (Słuchowisko w Jedynce)

 

 

GALERIA

Piotr Bajon
Ewa Konstancja Bułhak, Leon Charewicz
Leon Charewicz, Waldemar Modestowicz
Aleksandra Radwan, Leon Charewicz
Olga Sarzyńska, Aleksandra Radwan
Leon Charewicz, Olga Sarzyńska
Leon Charewicz
Nagrywanie słuchowiska "Chory z urojenia"
Nagrywanie słuchowiska "Chory z urojenia"
Nagrywanie słuchowiska "Chory z urojenia"
Nagrywanie słuchowiska "Chory z urojenia"
Nagrywanie słuchowiska "Chory z urojenia"
Nagrywanie słuchowiska "Chory z urojenia"
Jarosław Gajewski, Leon Charewicz
Jakub Kordas, Aleksandra Radwan
Jakub Kordas, Olga Sarzyńska
Maciej Kubera
Nagrywanie słuchowiska "Chory z urojenia" Moliera [Zobacz zdjęcia]
1/17
Molier "Chory z urojenia" 

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Teresa Skoczylas, Mateusz Wyderka

Obsada: Leon Charewicz, Marian Opania, Ewa Konstancja Bułhak, Olga Sarzyńska, Aleksandra Radwan, Jakub Kordas, Jarosław Gajewski, Piotr Bajor, Szymon Kuśmider, Antoni Pawlicki, Krzysztof Gosztyła

Słuchowisko "Chory z urojenia" wyemitowaliśmy w niedzielę (16.01) tuż po godz. 21.00.

Na dwa głosy
Na dwa głosy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.