Pozytywizm warszawski był tworzony w Królestwie Kongresowym po 1863/64 roku, po klęsce powstania styczniowego. Jednym z jego twórców był młody Aleksander Świętochowski, który, tak jak i jego zwolennicy, doszedł do przekonania po krwawym stłumieniu zrywu przez Rosję i poniesionych stratach walka o niepodległość z bronią w ręku nie ma sensu, a do celu można zmierzać przez rozwój cywilizacyjny: oświatę, rozwój gospodarki, nauki, kultury.
Świętochowski, który miał nieco ponad 20 lat poświęcił swoim ideom słynny manifest programowy "My i Wy" opublikowany w roku 1871, w "Przeglądzie Tygodniowym". My - młodzi realiści polityczni, Wy - starzy, zwolennicy romantyczno-insurekcyjnej wizji.
Z pozytywizmem związani byli: Bolesław Prus, Piotr Chmielowski, Julian Ochorowicz, Henryk Sienkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka. Jak w życiu codziennym, w prasie, literaturze manifestował się pozytywizm warszawski? Skąd czerpał inspiracje? Jaki był jego wpływ na inne ziemie zaborowe? W jaki sposób zaborowa rzeczywistość i kolejne pokolenia urodzone w niewoli korygowały postawy jego wyznawców?
Gościem będzie prof. Andrzej Nowak.
Czytaj także:
Do słuchania audycji z cyklu "Historia żywa" w poniedziałek (7.02) o godz. 21.05 zaprasza Dorota Truszczak.
ag