Kiedy wyjeżdżamy na stok narciarski, powinniśmy przygotować się do tego w odpowiedni sposób. - Sam sport może nie jest na tyle kontuzjogenny, tylko kontuzjogenne jest przygotowanie do niego. To jest podstawowa kwestia, której musimy nauczyć się i być świadomi, że powinniśmy nie wstawać od biurka i jechać na narty, tylko przygotowywać się cały rok - zauważa fizjoterapeuta Kamil Pyrka.
Jeżeli jednak nie zadbamy o przygotowanie do zimowego odpoczynku, możemy nabawić się kontuzji. W jaki sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy gotowi na zimowe szaleństwo? - Chociażby na przykładzie przysiadu i tego, jak go wykonujemy. Z tego dowiemy się, gdzie mamy braki, w tym jak zachowuje się nasz staw skokowy czy kolanowy, który jest najbardziej kontuzjogenny - wyjaśnia gość Jedynki.
- Na pewno przed samymi nartami musimy przeprowadzić rozgrzewkę. Nie możemy wypuszczać się od razu na ciężką trasę, tylko powinniśmy zacząć od spokojnego zjazdu. Jeżeli jest to trasa wymagająca, to nie szarżujmy, tylko pokonajmy ją spokojnie, żeby się rozjeździć. Należy też dozować umiejętności i możliwości do warunków, jakie panują stoku - dodaje.
Na te urazy musimy uważać
Jak wyglądają urazy, do których najczęściej dochodzi na stoku? - Rzadko kiedy mamy do czynienia z ładnym, izolowanym, czystym złamaniem, uszkodzeniem czy zwichnięciem w jednym miejscu. Bardzo często z racji dynamiki i sił, które są związane z przemieszczaniem się na stoku, dochodzi do uszkodzeń wielomiejscowych. Wielomiejscowość komplikuje możliwość doraźnego postępowania - twierdzi dr Adam Maciej Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.
Na nartach najczęściej dochodzi do urazów aparatów ruchu lub głowy. - Na stokach coraz bardziej popularna staje się inicjatywa, że jeździmy w kaskach ochronnych i stosujemy ochrony na kręgosłup, odpowiedni strój i buty. To wszystko w przypadku wypadku sportowego zmniejsza potencjalne urazy - tłumaczy.
Choroby przewlekłe, które przywozimy ze sobą na stok, także mają wpływ na ewentualne urazy. - Wszystko, co dotyczy układu krążenia, układu oddechowego, stare urazy mogą w warunkach ekstremalnego wysiłku związanego z tym sportem ulec gwałtownemu pogorszeniu. Dlatego warto postarać się uwzględnić techniczne możliwości naszego własnego organizmu - słyszymy.
Przygotowanie sprzętu
Warto również pamiętać o dobrym przygotowaniu sprzętu, w tym m.in. o tym, że narty powinny być nasmarowane i odpowiednio naostrzone. - Przed rozpoczęciem sezonu powinno przyjść się do serwisu, żeby ustawić nawet siłę wypięcia wiązań i przede wszystkim nasmarować narty - mówi pan Dawid z wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
Narty, ciepła kurtka, a nawet bielizna termoaktywna to nie wszystko. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu naszego wzroku, bowiem gogle to kolejny nieodzowny element wyposażenia każdego narciarza czy snowboardzisty.
- Jeżeli mamy ładną pogodę, to nie ma problemu. Możemy jeździć w okularach albo zupełnie bez okularów czy gogli. Natomiast gogle przydają się w warunkach trochę trudniejszych, kiedy jest na przykład zamglenie, opady śniegu albo deszcz ze śniegiem. Wtedy robią swoją robotę i się przydają. Dzięki nim mamy dużo lepszą widoczność - wyjaśnia Marcin Gabel, instruktor.
Pamiętajmy o kasku
Przygotowanie sprzętowe jest ważne, ale równie istotne jest nasze zachowanie na stoku. Jakich zasad trzeba przestrzegać na nartach?
- Na stoku nie jesteśmy sami. Musimy dobierać prędkość do warunków na stoku, aby swoją jazdą nie przeszkadzać innym osobom, ani im nie zagrażać. Tak samo musimy dobierać kierunek jazdy, aby w sposób nagły nie przeciąć kierunku jazdy innego narciarza, nie zajeżdżać drogi i przede wszystkim zachowywać się bezpiecznie - mówi Łukasz Pokorski z Grupy Sudeckiej GOPR.
Mimo że do noszenia kasków zobowiązane są tylko dzieci i młodzież, to jednak Łukasz Pokorski zachęca także dorosłych do ich zakładania. - Tak naprawdę to jest jedyna ochrona naszej głowy. Czapka chroni nas tylko przed zimnem, natomiast kask również przed urazami mechanicznymi. Pamiętajmy, że poruszamy się niejednokrotnie z prędkościami zbliżonymi do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę - dodaje.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Izabela Kostyszyn i Patryk Kuniszewicz
Goście: Kamil Pyrka (fizjoterapeuta), dr Adam Maciej Pietrzak (specjalista medycyny ratunkowej), pan Dawid (wypożyczalnia sprzetu narciarskiego), Marcin Gabel (instruktor), Łukasz Pokorski (Grupa Sudecka GOPR)
Data emisji: 11.02.2022
Godzina emisji: 17.10
DS
Co zrobić, aby jazda na nartach lub snowboardzie była bezpieczna? - Jedynka - polskieradio.pl