- Aplikacja to taki drobny program komputerowy. "Mobilna" to znaczy, że jest na urządzeniu mobilnym, czyli takim, które możemy nosić przy sobie - wyjaśniła w audycji "Cztery pory roku" Agnieszka Siemiak-Harton z portalu Polskieradio.pl.
Nominowana aplikacja mobilna Jedynka Polskie Radio powstała z okazji 50-lecia "Lata z Radiem". Dzięki niej można - jak wymieniła Siemiak-Harton - słuchać "na żywo" radiowej Jedynki, sprawdzić aktualną ramówkę, wysłuchać archiwalnych audycji lub podcastów. Wpadają tam także artykuły ze strony internetowej Programu 1. Aplikację można ściągnąć za darmo ze sklepów takich jak sklep Google Play.
- Jedynkowa aplikacja jest bardzo przyjazna dla użytkowników. Została stworzona w ścisłej współpracy z dziennikarzami Programu 1 przez specjalistów portalu Polskiego Radia, działu IT, czyli pracowały nad nią głowy i dziennikarskie, i techniczne. Jest tam wszystko, co potrzebne słuchaczowi Jedynki - zaznaczyła gość audycji "Cztery pory roku".
Zwycięzcy Mobile Trends Awards 2021 zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali w marcu. Najlepsze firmy i instytucje z branży mobilnych technologii wyłonią członkowie Kapituły Konkursowej, w której skład wchodzą eksperci od lat związani z branżą mobile. Na projekty głosować mogą również internauci.
TU GŁOSUJ W DNIACH 15-23 LUTEGO:
Polskie Radio w gronie najlepszych
Mobile Trends Awards to najbardziej prestiżowe wyróżnienie branży mobilnej. Już od 11 lat nagrody przyznawane są firmom, które z sukcesem wykorzystały mobilne technologie w swoich projektach. Co roku konkurują ze sobą silne marki, które oceniane są za perfekcję, dostosowanie się do potrzeb użytkowników, innowacyjność oraz rozpoznawalność.
Polskie Radio otrzymało w tym roku aż trzy nominacje. Poza aplikacją Jedynka Polskie Radio, w kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" Kapituła Konkursowa doceniła witrynę galaktykalema.pl, czyli serwis narracyjny przygotowany z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, dzięki któremu użytkownicy mogą udać się w międzyplanetarną podróż przez życie, twórczość, pomysły i koncepcje jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy i najwybitniejszych umysłów XX wieku.
Dzięki serwisowi użytkownik może m.in. poznać najważniejsze dzieła Stanisława Lema, zagłębić się w świat biografii pisarza i odkryć tajniki jego warsztatu. A nowoczesna szata graficzna i obiekty 3D sprawią, że podróż po wirtualnym układzie planetarnym może być niezapomnianym przeżyciem. Integralną częścią witryny jest gra przeglądarkowa osnuta na motywach "Bajek robotów". Rozgrywka, która wymaga od gracza zręczności i wiedzy na temat życia i twórczości pisarza, może być znakomitym doświadczeniem międzypokoleniowym i zachętą do sięgnięcia po twórczość pisarza.
Polskie Radio ma też szansę na statuetkę za multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl. Portal przypomina, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz jakie były jej postanowienia. To niezastąpione kompendium wiedzy i narzędzie edukacyjne.
Twórcy serwisu śledzą tekst dokumentu i wyjaśniają jego fragmenty, żeby pokazać planowane reformy, których zadaniem była rewolucyjna modernizacja kraju - uratowanie go przed upadkiem. Przedstawiają bohaterów tamtego czasu - zarówno wielkich politycznych graczy decydujących o kształcie ówczesnej Europy i losach narodów, jak i świadków podpisania dokumentu. Sięgają do ikonicznego obrazu Jana Matejki "Konstytucji 3 maja 1791 roku", który jak w soczewce skupia historię, osoby i symbole tamtych dni.
We wtorek w audycji "Sygnały dnia" Krzysztof Kossowski, wicedyrektor portalu PolskieRadio.pl, powiedział, że "Mobile Trends Awards to prestiżowe nagrody przyznawane przez specjalistów IT, programistów". - Mowa tu o wszelkiego rodzaju aplikacjach, stronach internetowych, które w dobry, przystępny sposób wyświetlają się na naszych smartfonach - wytłumaczył. - Samo znalezienie się w tym gronie - i to trzech naszych projektów - jest dużym sukcesem. Wszystkie projekty, o których mówimy, zostały od zera wykonane przez zespół programistów portalu Polskiego Radia - podkreślił.
Sukces serwisu bitwa1920.gov.pl
W ubiegłym roku Polskiemu Radiu przyznano statuetkę Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja". Publiczny nadawca, wspólnie z Biurem Programu Niepodległa, otrzymał nagrodę za serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, poświęcony Bitwie Warszawskiej. To największy i najbogatszy serwis internetowy poświęcony temu wydarzeniu, a zarazem jedna z najbardziej multimedialnych i interaktywnych stron historycznych, które powstały w naszym kraju.
Portal przekazuje wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej, jednocześnie przypominając atmosferę tamtych dni i przeprowadzając użytkownika przez najistotniejsze fakty wojny polsko-bolszewickiej. Serwis jest wzbogacony o liczne nagrania uczestników tamtych wydarzeń, pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Można m.in. posłuchać wspomnień francuskiego generała Maxime'a Weyganda, w 1920 roku członka Misji Międzysojuszniczej do Polski, czy generała Kazimierza Sosnkowskiego, ale także zwykłych żołnierzy czy ochotników przybyłych z różnych stron świata.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Agnieszka Siemiak-Harton (portal Polskieradio.pl)
Data emisji: 16.02.2022
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk
Nasza aplikacja nominowana do Mobile Trends Awards 2021. Ostatni dzień głosowania! - Jedynka - polskieradio.pl