Witamina D3 ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie tylko korzystnie wpływa na układ kostny, sprzyjając wchłanianiu wapnia i fosforu, ale wspiera również układ nerwowy, mięśniowy. Lekarze coraz częściej dostrzegają znaczenie witaminy D3 w procesie chorób autoimmunologicznych. - Jej niedobór bierze również udział w rozwoju chorób cywilizacyjnych jak miażdżyca, otyłość, depresja - mówi dr Marzena Gajewska, pediatra.
Witamina D3, od pierwszych dni życia
W przypadku najmłodszych dzieci witamina D3 jest niezbędna dla właściwego wchłaniania mikroelementów z przewodu pokarmowego. Fosfor czy wapń mają kluczowe znaczenie dla rozwoju kości i zębów. - Niedobór witaminy D3 będzie się też wiązał ze złą perystaltyką, bólami brzucha. W późniejszym okresie życia niedobór będzie wpływał na złamania kości i na rozwój wad postawy - tłumaczy gość "Czterech pór roku". Ważne jednak, by o odpowiedni poziom witaminy D3 dbali również dorośli. Witamina D3 znajduje się w takich produktach jak ryby i oleje rybne, żółtka jaj, sery żółte, grzyby.
Ta ilość jest jednak zdecydowanie zbyt mała - stanowi zaledwie 20 proc. zapotrzebowania. Najlepszym źródłem witaminy jest słońce. - Wystarczy od 15 do 20 minut ekspozycji w dni słoneczne, by zapewnić nam na dany dzień syntezę witaminy D3 - dodaje dr Marzena Gajewska. Chodzi tu nawet o część naszego ciała: przedramiona czy podudzia. Niestety klimat, w jakim żyjemy, sprawia, że mamy tego słońca wciąż zbyt mało. Ilość dni pochmurnych jest zbyt duża, a osobną kwestią pozostaje stosowanie filtrów słonecznych: chronią one naszą skórę, ale jednocześnie zaburzają proces wytwarzania witaminy D3.
Witamina D3 - na ratunek suplementacja
Rozwiązaniem jest podawanie witaminy D3 w formie suplementów: tabletek lub kropli. W małych dawkach mogą być one podawane przez cały rok. Ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, powinna być więc przyjmowana wraz z nimi. By mieć pewność, że zachowujemy równowagę w organizmie, warto sprawdzić poziom witaminy D za pomocą badania z krwi. Można ją bowiem przedawkować. - Wchłaniany w nadmiarze wapń może się odkładać np. w nerkach. Może się gromadzić w tętnicach w postaci miażdżycy. Nadmiar może powodować również bóle brzucha - wyjaśnia gość "Czterech pór roku".
Zobacz też:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: dr Marzena Gajewska, pediatra
Data emisji: 21.02.2022
Godzina emisji: 11.16
mg