Do Polski trafiają kolejne grupy uchodźców z Ukrainy. Są to kobiety z dziećmi i seniorzy, którzy często mają w ręku tylko jedną torbę z najbardziej podstawowymi produktami. W jaki sposób Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pomaga tym osobom? - Zarówno strona rządowa, jak i samorządowa, ale też stowarzyszenia, angażują się w pomoc. Po naszej stronie jest maksymalna koordynacja systemu pomocy - wyjaśnia Stanisław Szwed.
Bardzo istotna jest pomoc społeczna udzielana przez instytucje samorządowe. - Ważne jest, żeby wspierać te działania - dodaje wiceminister MRiPS.
Najpierw podstawowa pomoc, później praca
MRiPS chce skoordynować podejmowane działania, aby szły one w dwóch kierunkach: pomocy Ukraińcom, którzy przyjeżdżają do Polski, a także ukraińskim rodzinom, które zostają w Polsce, a ich ojcowie i mężowie wyjeżdżają na Ukrainę, aby bronić swojego kraju.
- W pierwszej części przygotowujemy się wspólnie z MSWiA do zapewnienia pomocy w kwestiach rejestracji osób, mieszkaniowych i zaopatrzenia w jedzenie. Planujemy, że ta pomoc będzie trwała do miesiąca poprzez samorządy i organizacje pozarządowe. Później bardzo ważnym elementem będą kwestie związane z rynkiem pracy, czyli wszelkie możliwe ułatwienia, które już są w ustawie i jeszcze będą wprowadzane w życie w ramach specustawy, aby osoby, które u nas są, mogły łatwo uzyskać możliwość zatrudnienia - wyjaśnia Stanisław Szwed.
Jak będzie wyglądało skrócenie procedur dotyczących legalizacji zatrudnienia? - W tej chwili mamy system oświadczeń, który został wydłużony do 24 miesięcy, czyli jest to możliwość zatrudnienia przez pracodawców osób z państw trzecich do 24 miesięcy, a w tym przypadku większość osób pochodzi z Ukrainy. Będziemy chcieli, żeby w ramach specustawy, każdy kto wjedzie (do Polski - red.) i zarejestruje się, będzie mógł zwrócić się bezpośrednio do pracodawcy o podjęcie takiej pracy. Pracodawca będzie zobowiązany tylko powiadomić Urząd Pracy, że taka osoba u niego jest - słyszymy.
W jaki sposób możemy pomóc?
W mediach społecznościowych Polacy spontanicznie oferują swoje własne mieszkania albo domy dla Ukraińców. Do kogo powinni zgłaszać się ci, którzy mają miejsce, żeby przyjąć na przykład kobiety z dziećmi?
- Tutaj jesteśmy w stałym kontakcie poprzez urzędy wojewódzkie z samorządami, które wyznaczały miejsca. Na poziomie samorządów i również przez stronę MSZ i Kancelarii Premiera uruchomiliśmy specjalną aplikację, aby zgłaszać się przez te systemy, żebyśmy mieli wiedzę, gdzie takie miejsca są i kogo do nich kierować. Jest to szeroka akcja informacyjna - tłumaczy Stanisław Szwed.
- Uchodźcy również podczas przekroczenia granicy otrzymują ulotki z pełną informacją oraz ostrzeżenia, ponieważ czasami zdarza się, że niestety ktoś żeruje na tym, iż jest wojna i chce wykorzystać te osoby - dodaje gość Jedynki.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Audycja specjalna
Rozmawiał: Krzysztof Świątek
Gość audycji: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 27.02.2022
Godzina emisji: 16.24
DS