Pozwolenie na broń palną. Kto może się ubiegać? Jak je uzyskać?

Data publikacji: 21.03.2022 12:08
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 12:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Coraz więcej osób zapisuje się na szkolenia z podstawowej obsługi broni
Coraz więcej osób zapisuje się na szkolenia z podstawowej obsługi broni, Autor - Robert Przybysz/shutterstock
Sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawia, że wielu Polaków profilaktycznie chce nauczyć się posługiwania bronią palną. Aby móc ją legalnie kupić i użytkować trzeba - słusznie - przejść zawiłą drogę. Jak stawiać pierwsze kroki? 
  • Zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń określa ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. 
  • Broń palną można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego policji
  • Właściwy organ policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca spełni określone warunki, m.in. posiada zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni.
  • Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. Może ono zostać cofnięte.


Zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, rejestracji, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców oraz zasady funkcjonowania strzelnic określa ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji

Poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione.

Broń palną i amunicję do tej broni, z wyłączeniem określonych przypadków, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych - na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.

Właściwy organ policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca: ma ukończone 21 lat (w przypadku broni sportowej lub myśliwskiej pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat)posiada miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym, nie był karany.

Wnioskodawca musi także przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach: ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych, szkoleniowych.

Pozwolenie (lub odmowa) na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w której określa się cel, w jakim zostało wydane oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni. Zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie.

Pozwolenie na broń może zostać cofnięte.


POSŁUCHAJ

03:57

Pozwolenie na broń palną. Kto może się ubiegać? Jak je uzyskać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


POSŁUCHAJ

03:10

Rośnie zainteresowanie szkoleniami z zakresu obsługi broni (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autorzy materiałów: Patryk Bedliński, Jacek Marciniak

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.