Zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, rejestracji, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców oraz zasady funkcjonowania strzelnic określa ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji.
Poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione.
Broń palną i amunicję do tej broni, z wyłączeniem określonych przypadków, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych - na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Właściwy organ policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca: ma ukończone 21 lat (w przypadku broni sportowej lub myśliwskiej pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat), posiada miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym, nie był karany.
Wnioskodawca musi także przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach: ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych, szkoleniowych.
Pozwolenie (lub odmowa) na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w której określa się cel, w jakim zostało wydane oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni. Zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie.
Pozwolenie na broń może zostać cofnięte.
24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. W Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Jej obywatele - przede wszystkim kobiety i dzieci - szukają schronienia poza granicami, głównie w Polsce. Do naszego kraju przybyło już ponad 2,1 mln osób.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Daniel Wydrych
Autorzy materiałów: Patryk Bedliński, Jacek Marciniak
Data emisji: 21.03.2022
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk