"Milczenie owiec" - film, który zapoczątkował w kinie modę na psychopatów

Data publikacji: 01.04.2022 12:30
Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 13:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
jako Hanibal Lecter w filmie "Milczenie owiec"
jako Hanibal Lecter w filmie "Milczenie owiec", Autor - United Archives/IFTN/PAP/DPA
- Jest to przerażający film o seryjnych mordercach, ale pokazany w trochę inny sposób. "Milczenie owiec" jest określane jako horror/thriller, ja natomiast lubię o nim myśleć, że jest to kameralny thriller psychologiczny. Wzbudza dużo niepokoju, chociaż ma też wątki bardziej nawet kryminalne niż stricte horrorowe - mówiła w Jedynce Monika Stolat, znawczyni dreszczowców.

W roku 2021 minęło 30 lat od premiery "Milczenia owiec", przełomowego filmu w historii dreszczowców w konwencji kryminałów. W tym roku natomiast mijają równo trzy dekady od ceremonii rozdania Oscarów, podczas której "Milczenie owiec" zdobyło pięć nagród: za najlepszy film, dla aktora pierwszoplanowego, dla aktorki pierwszoplanowej, za reżyserię i scenariusz adaptowany.

Niebezpieczna gra z superinteligentnym psychopatą

Przypomnijmy fabułę filmu wyreżyserowanego przez Jonathana Demme'a:

Psychopata, "Buffalo Bill", porywa i morduje młode kobiety na środkowym zachodzie USA. Sprawa ta zostaje powierzona agentce FBI, która – chcąc zrozumieć psychologiczne przesłanki i odnaleźć tropy prowadzące do kolejnych zbrodni – udaje się na wywiad z innym zbrodniarzem: Hannibalem Lecterem. To niezwykle inteligentny i niebezpieczny morderca – pacjent więziennego centrum psychiatrycznego, który zjadał swoje ofiary.

Efekt "Milczenia owiec"

W rolach głównych wystąpili Jodie Foster i Anthony Hopkins, wcielający się w postać Hannibala Lectera. - Nie jest to może reguła, ale w wielu filmach o mordercach psychopatach mamy do czynienia z bohaterami, którzy są prymitywni, wulgarni, brutalni. Często też za dużo o nich nie wiemy, jak o postaciach z filmów "Haloween" czy "Piątek Trzynastego". Tutaj mamy do czynienia z kanibalem, ale ciekawe jest to, że to również doskonały psycholog, ponadprzeciętnie inteligentny intelektualista, esteta, o tak nienagannych manierach, że można by go uznać za arystokratę - tłumaczyła Monika Stolat.

Sukces "Milczenia owiec" sprawił, że zrealizowano całą serię filmów o Lecterze. "Hannibal" (sequel), "Czerwony smok" (prequel) oraz "Hannibal. Po drugiej stronie maski" (prequel "Czerwonego smoka"). Trudno wymienić nawet tytuły wszystkich filmów i seriali, które powstały z inspiracji słynnym filmem Jonathana Demme'a z 1991 roku.

POSŁUCHAJ

31:17

"Milczenie owiec" - film, który zapoczątkował modę na psychopatów w kinie (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

Premiery i Oscary

Ponadto w audycji omówiliśmy również wybrane premiery tygodnia:

  • "MORBIUS": amerykański film ze świata Marvela z Jaredem Leto w roli naukowca, którego eksperyment przeobraził w wampirycznego mutanta,
  • "ZAGINIONE MIASTO": amerykański film akcji, który jest jednocześnie komedią romantyczną. Gwiazdorska obsada: Sandra Bullock, Channing Tatum, Daniel Radclife, Brad Pitt,
  • "FABIAN ALBO ŚWIAT SCHODZI NA PSY": niemiecko-austriacki dramat historyczny z Tomem Schillingiem i Saskią Rosendahl. Rok 1931, schyłek Republiki Weimarskiej, młody pisarz - bywalec klubów, poznaje początkującą aktorkę i musi zrewidować swoje poglądy.

Zobacz zwiastuny premierowych filmów:

[YouTube TYLKOHITY]

[YouTube TYLKOHITY]

[YouTube AuroraFilmsPl]

Powróciliśmy także na moment do tegorocznych Oscarów oraz informowaliśmy o trwającym w Warszawie festiwalu Script Fiesta poświęconym scenopisarstwu.

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Goście: Monika Stolat, organizatorka festiwalu kina gatunkowego Splat!FilmFest, znawczyni dreszczowców), Malwina Czajka (dyrektor artystyczna festiwalu Script Fiesta)

Data emisji: 31.03.2021 

Godzina emisji: 23.09

pg

Noc z reportażem
Noc z reportażem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.