Maleje sprzedaż samochodów w Polsce. "Nastąpił wzrost ryzyka ekonomicznego"

Data publikacji: 06.04.2022 10:19
Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 18:55
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowych samochodów na rynku wciąż jest mało, a na zamówione trzeba czekać nawet rok
Nowych samochodów na rynku wciąż jest mało, a na zamówione trzeba czekać nawet rok, Autor - Shutterstock/Studio Romantic
Nowych samochodów na rynku wciąż jest mało, a na zamówione trzeba czekać nawet rok. Coraz dłuższe terminy oczekiwania na nowe auto, puste place dealerskie, brak możliwości zamówienia niektórych modeli - tak obecnie wygląda sytuacja na rynku motoryzacyjnym. To efekt m.in. pandemii i kryzysu na rynku półprzewodników. 

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym

Na rynek sprzedaży samochodów składa się kryzys na rynku półprzewodników, które sprowadzane były głównie z Azji. W styczniu i w lutym br. sprzedaż nowych aut spadła z tego powodu o kolejne 1 proc., natomiast w marcu o 25 proc. - W marcu doszły jeszcze dwa dodatkowe czynniki, pierwszy to wybuch wojny na Ukrainie i tutaj klienci zareagowali tak, jak się spodziewaliśmy - mówi Paweł Tuzinek ze Związku Dealerów Samochodów. - Nastąpił pewien wzrost niepewności ryzyka ekonomicznego po stronie klientów i samochody nowe są rodzajem towarów, z których klienci rezygnują - dodaje. 

Dostawcą samochodów była m.in. Ukraina. Usytuowanych tam było wiele zakładów produkujących części do podzespołów. - Wiele tych zakładów jest zniszczonych i w konsekwencji zostały zerwane łańcuchy dostaw - zauważa Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. - Części, podzespoły nie docierają do pozostałych krajów europejskich i w związku z tym pojawiają się przerwy produkcyjne w zakładach ulokowanych w innych krajach Europy - podkreśla. 


POSŁUCHAJ

03:31

Maleje sprzedaż samochodów w Polsce. "Nastąpił wzrost ryzyka ekonomicznego"

 

Sankcje wobec Rosji 

Wpływ na sytuację na rynku motoryzacyjnym mają sankcje nałożone na Rosję. W ostatnich latach na rosyjskim rynku sprzedawało się prawie 2 miliony samochodów rocznie. - Na skutek sankcji producenci światowi i europejscy wycofali się z tego rynku, nie sprzedają tam samochodów i również przestali produkować. Z Rosji również dostarczanych było wiele surowców, niezbędnych do produkcji samochodów niskoemisyjnych - słyszymy w audycji. 

Czytaj również: 

Rynek aut używanych 

Zdaniem wielu ekspertów kłopoty na rynku motoryzacyjnym mogą utrzymywać się wiele miesięcy, a nawet lat. Nieco lepiej jest na rynku samochodów używanych. Jak zaznacza Paweł Molas z firmy prowadzącej komisy samochodowe, chętnych na sprzedaż aut przybywa. - Widzimy trend rosnący. W lutym ogłoszeń sprzedaży samochodu było 198 tys. Ta liczba od początku roku wzrosła o 15 tys. - mówi. 

Wraz z wysokim kursem euro znacznie spadł import samochodów do Polski. Za używany samochód obecnie trzeba zapłacić 20 proc. więcej niż w roku ubiegłym. 


Produkcja samochodów na świecie  

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 5.04.2022 r. 

Godzina emisji: 8.40 

ans 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.