Czujesz zniechęcenie? Psycholog uspokaja i radzi

Data publikacji: 06.04.2022 13:18
Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 20:10
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zniechęcenie jest stanem psychicznym, objawiającym się brakiem chęci do robienia czegokolwiek, apatią. W dłuższej perspektywie może doprowadzić do depresji i zaniechania ważnej pracy
Zniechęcenie jest stanem psychicznym, objawiającym się brakiem chęci do robienia czegokolwiek, apatią. W dłuższej perspektywie może doprowadzić do depresji i zaniechania ważnej pracy, Autor - silverkblackstock/Shutterstock
- Warto uświadomić sobie, że nasze życie to nie jest linia ciągle wznosząca, tylko to są wzloty i upadki. To są różne sytuacje życiowe, różne pory roku, które na nas oddziałują. To, że czasem nam się nic nie chce, jest więc czymś zupełnie normalnym. Pytanie, kiedy to przestaje być "normalne" - mówiła w "Czterech porach roku" Marzena Jankowska, psycholog z Wyższej Szkoły Bankowej.

"Gdyby mi się chciało, tak jak mi się nie chce"

Zniechęcenie, rozdrażnienie, brak motywacji, zmęczenie – czy takie stany można wytłumaczyć obecną sytuacją na świecie, związaną z wojną na Ukrainie? A może to tylko wiosenne przesilenie, kwestia zmiany czasu? Czy są to wiarygodne usprawiedliwienia naszej niemocy? A może nie trzeba z nią walczyć, tylko po prostu ją przeczekać?

Marzena Jankowska wymieniła charakterystyczne objawy, na które warto zwrócić uwagę: sen, który nie regeneruje, permanentnie obniżony nastrój, zaburzone myślenie i podejmowanie decyzji, wahania wagi, w krótkim czasie nawet do 3 proc., mimo braku stosowania diety.

Po dwóch tygodniach czas na działanie

- Jeżeli taki stan trwa dłużej niż dwa tygodnie, powinniśmy się zastanowić, z czego on wynika. Czy mam tak co roku, czyli być może cierpię na delikatne, sezonowe zaburzenia nastroju? Czy może wiąże się to z jakimiś bardzo trudnymi doświadczeniami? To mogą być doświadczenia osobiste albo związane z tym, co w ogóle dzieje się na świecie. Dla wielu z nas jest to emocjonalnie bardzo obciążające - tłumaczyła psycholog.

Jak podkreśliła ekspertka, w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego powinniśmy być bardzo czujni na to, czy nie rozwijają się zaburzenia psychiczne takie jak depresja lub zaburzenia lękowe. - Jeśli stan zniechęcenia, apatii trwa dłużej niż dwa tygodnie, warto się temu przyjrzeć albo chociaż skonsultować ze specjalistą i dopytać, czy należy z tym coś robić, czy trzeba po prostu przeczekać - stwierdziła Marzena Jankowska.


POSŁUCHAJ

08:41

Psycholog Marzena Jankowska o tym, jak radzić sobie z poczuciem zniechęcenia (Cztery pory roku/Dwójka)

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Marzena Jankowska (psycholog, Wyższa Szkoła Bankowa)

Data emisji: 6.04.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.