Król polskich komedii
7 kwietnia 1900 roku w Warszawie urodził się wielki polski aktor rewiowy i komediowy Adolf Dymsza, "Dodek". Do najsłynniejszych filmów aktora należą "Antek policmajster", "Dodek na froncie", "ABC miłości", "Dwanaście krzeseł", "Sportowiec mimo woli" i wiele innych.
Był nazywany królem polskich komedii. To określenie odnosi się nie tylko do błyskotliwego okresu jego twórczości przedwojennej, ale także do jego kariery po II wojnie światowej. - Trudno wskazać drugiego takiego aktora, którzy z taką swadą i talentem występowałby w repertuarze komediowym o tak szerokim wachlarzu i stworzył bardzo dużo takich ról - podkreśla dziennikarka filmowa Joanna Sławińska, prowadząca audycję.
- Adolf Dymsza był chyba najwybitniejszym komikiem, w ogóle w całej historii polskiego show-biznesu - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia filmograf Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). - Te wszystkie niesamowite "bzdury" wykonywał w swoich monologach czy rolach kabaretowych z poważną miną i smutnymi oczami i ten kontrast wesołych tekstów z tym smutnym wyrazem twarzy to było coś, co budowało niepowtarzalną atmosferę - dodaje.
Wieczór z Adolfem Dymszą
W sobotę (9.04) w Kinie Iluzjon, w cyklu "Retroteka", odbędzie się "Wieczór z Adolfem Dymszą" - o godz. 19.00 usłyszymy Irenę Santor, Adriannę Godlewską, Bohdana Łazukę i Czesława Majewskiego, którzy będą wspominali króla polskiej komedii. Po koncercie zaprezentowane zostaną nieznane i zapomniane kreacje bohatera wieczoru - m.in. w filmach "Parada rezerwistów", "Robert i Bertrand". - W części muzycznej Jan Młynarski zaprosił niezwykłych gości, którzy pracowali i znali osobiście Adolfa Dymszę i będą wykonywać jego piosenki - mówi filmograf Michał Pieńkowski. - Będą także opowiadać o tym, jakim był kolegą na scenie, jakim był partnerem scenicznym i człowiekiem w życiu osobistym - wymienia.
Jerzy Gruza - twórca m.in. "Czterdziestolatka"
4 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin reżysera Jerzego Gruzy (zmarł w 2020 r.), twórcy "Wojny domowej" i "Czterdziestolatka", wielu filmów i teatrów telewizji. W audycji przypomnieliśmy archiwalny wywiad Joanny Sławińskiej z 2014 roku z reżyserem - Jerzym Gruzą.
W wywiadzie reżyser przyznał, że serial "Czterdziestolatek" powstał przypadkowo. - Najpierw mieliśmy zrobić z tego kabaret, potem powstał pomysł, żeby zrobić serial. Myśmy to nakręcili i to leżało dosyć długo w telewizji - słyszymy w archiwalnej rozmowie.
Serial został wyprodukowany przez Telewizję Polską w latach 1974–1977 i obrazuje losy warszawskiej rodziny inżyniera Stefana Karwowskiego, które idealnie wkomponowały się w rzeczywistość lat 70. i propagandy sukcesu. Wraz z Jerzym Gruzą produkcję współtworzył Krzysztof Teodor Toeplitz. - Myśmy skończyli wówczas 40 lat i mieliśmy te same problemy, te same napięcia. Wtedy również zaczęliśmy mówić o tzw. menopauzie męskiej i że po 40. roku życia mężczyzna przejawia pewne zachowania psychiczne, fizyczne - opowiadał Jerzy Gruza w archiwalnej audycji.
Premiery kinowe tygodnia
Ponadto w "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy wybrane premiery kinowe. Na dużych ekranach pojawią się między innymi:
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadzi: Joanna Sławińska
Data emisji: 7.04.2022 r.
Godzina emisji: 23.08
ans