Wielki Piątek. "Milczenie, które przeżywamy w Kościele, jest adoracją"

Data publikacji: 15.04.2022 11:03
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 13:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Szymon Czechowicz, "Złożenie do grobu", 1747 r., Muzeum Narodowe w Krakowie
Szymon Czechowicz, "Złożenie do grobu", 1747 r., Muzeum Narodowe w Krakowie, Autor - Domena publiczna/CC0
- Mamy pokusę, by w Wielki Piątek adorować śmierć Pana Boga jako pewien koniec czy negację wszechmocy Pana Boga. Dlaczego to jest pokusa? Bo wchodzimy wtedy w taki sposób myślenia, że skoro Pan Bóg milczy, wycofał się czy został zanegowany, to ten świat należy do człowieka - mówił w "Czterech porach roku" ks. Kacper Malicki.

Wymowne milczenie

Wielki Piątek to szczególny dzień dla wszystkich chrześcijan - czas milczenia, czas bez eucharystii, bez mszy świętej. Tego dnia w świątyniach celebrowana jest jedynie liturgia męki Pańskiej. Odprawia się ją według schematu podanego w mszale rzymskim. Nabożeństwo rozpoczyna się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej według św. Jana. Akcentuje się bardziej chwałę odkupienia przez krzyż niż poniżenia przez mękę.

- Źródeł tego możemy szukać już w tajemnicy wcielenia i Bożego narodzenia. Ikonologicznie odnajdujemy wyraźną paralelę pomiędzy Matką Bożą, która trzyma w ramionach dzieciątko Jezus, i Pietą, która adoruje ciało Pana Jezusa zdjętego z krzyża i złożonego w jej ramiona. Filozoficznie można to ująć tak, że ta wszechmoc Pana Boga została zanegowana, gdy słowo stało się ciałem, gdy Bóg stał się człowiekiem. Następnym etapem tej kenozy czy zanegowania jest ukrzyżowanie, kiedy to słowo wcielone wchodzi w misterium męki i śmierci. Dlatego to milczenie, które przeżywamy w Kościele, jest adoracją - tłumaczył ks. Malicki.

Ten sam ceremoniał od wieków

Jedną z ważnych części liturgii męki Pańskiej jest rozbudowana modlitwa powszechna. Jej forma i tekst są znane od V wieku i w zasadzie niezmieniane. Mszał rzymski podaje dziesięć intencji. Pierwsza jest za cały Kościół, o pokój, jedność i trwanie w wierze. W drugiej wspólnota modli się za papieża, w trzeciej - za wszystkie stany Kościoła. Następnie za katechumenów. Piąta intencja jest za wszystkich wierzących w Chrystusa i o jedność chrześcijan, o jej przywrócenie i zachowanie. W kolejnych Kościół modli się za Żydów, za niewierzących w Chrystusa, niewierzących w Boga, rządzących państwami, chorych i cierpiących.

Po zakończeniu liturgii męki Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do grobu Pańskiego, gdzie przez całą Wielką Sobotę adorowany jest przez wiernych.


POSŁUCHAJ

07:12

Ksiądz Kacper Malicki o tradycji i znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan (Cztery pory roku/Jedynka)

Czytaj też:

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: ks. Kacper Malicki

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 9.14

pg

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.