Trening czyni mistrza
Jedni mają znakomitą, mówi się nawet, że fotograficzną. Inni trochę gorszą albo wybiórczą. A jeszcze inni twierdzą, że nie mają jej wcale. W audycji "Cztery pory roku" rozmawialiśmy o pamięci.
Jak każdą umiejętność czy funkcję ludzkiego organizmu, pamięć również można ćwiczyć. - Na tym m.in. polega usprawnianie neuropoznawcze. Przy niektórych chorobach, we wczesnych etapach otępienia wysyłamy naszych pacjentów na różne zajęcia, żeby ćwiczyli funkcje pamięciowe. Pamięć łączy się z różnymi bodźcami, więc tak naprawdę najlepiej jest ćwiczyć wiele różnych elementów. Np. rozwiązywanie krzyżówek daje nam nie tylko ćwiczenie pamięci, ale też sięganie do wspomnień emocjonalnych czy tych związanych z jakimś słowem. To wszystko powoduje znaczącą aktywację naszego mózgu - podkreślał prof. Napoleon Waszkiewicz.
Nowe technologie szkodzą na pamięć?
Z drugiej strony nowoczesne technologie, jak choćby nasze smartfony, poniekąd zwalniają nas z "obowiązku" zapamiętywania numerów telefonów, pinów, kodów i wielu innych danych. Może to działać na naszą pamięć nieco rozleniwiająco.
- Mamy to podane w formie 2D, dwuwymiarowej, a więc dociera do nas mniej bodźców. Tym samym powoduje to mniejsze emocje. Jest to taka pamięć proceduralna, bardziej pamiętamy nasze ruchy, klikając w różne rzeczy. Myślę sobie, że nadajemy temu mniej świadome i emocjonalnie znaczenie. Też światło, które emituje smartfon, nie jest światłem naturalnym. Jest to więc nieco inny rodzaj bodźca i wzrokowo też możemy to zapamiętać trochę inaczej - tłumaczył psychiatra.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: prof. Napoleon Waszkiewicz (kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku)
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 11.38
Psychiatra: im więcej bodźców, tym łatwiej zapamiętujemy - Jedynka - polskieradio.pl