"Yiddish Tango". Muzyczne zbliżenie narodów

Data publikacji: 20.04.2022 16:00
Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 09:34
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Hadrian Filip Tabęcki
Hadrian Filip Tabęcki, Autor - Wojciech Kusiński/PR
Projekt "Yiddish Tango" powraca po przerwie spowodowanej pandemią. To wyjątkowe połączenie kultur: polskiej i żydowskiej. Tango Attack w składzie Hadrian Tabęcki, Grzegorz Bożewicz, Piotr Malicki wraz z Olgą Avigail szykuje się do międzynarodowej trasy koncertowej. Wcześniej muzycy wystąpią m.in. w Płocku i Wrocławiu.

We wtorek, 19 kwietnia, obchodziliśmy 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. To okazja nie tylko do zadumy nad piekłem wojny, ale również szansa zgłębienia różnorodnej i barwnej kultury dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Od wielu lat dbają o to m.in. Olga Avigail oraz Hadrian Tabęcki.

Zbliżać narody

Hadrian Tabęcki urodził się 20 stycznia 1975 roku w Warszawie. Jest kompozytorem, aranżerem, pianistą, producentem muzycznym, reżyserem i scenarzystą. Wraz z Grzegorzem Bożewiczem i Piotrem Malickim tworzy band Tango Attack. Zespół czerpie inspiracje z awangardy i tradycji argentyńskiego tanga. Jednym z projektów jest "Yiddish Tango" prezentowany we współpracy z Olgą Avigail. Urodzona w Warszawie pieśniarka i akordeonistka w roku 2012 przeszła na judaizm. - Od lat zajmuje się zbliżaniem narodów polskiego i  żydowskiego. Mieszka obecnie w Jerozolimie - mówi w rozmowie z Pawłem Sztompke Hadrian Tabęcki.

Avigail wraz z Tango Attack, jeszcze przed wybuchem pandemii, koncertowała na całym świecie. Dziś, w obliczu zdejmowania kolejnych obostrzeń, wszyscy oni powracają na sceny. W najbliższych dniach odbędą się koncerty w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku oraz w Starym Klasztorze we Wrocławiu. Później artyści wyjadą do czeskiej Pragi i Trondheim w Norwegii. - Promujemy naszą wspólną kulturę. Yiddish tanga to po prostu tanga, które przed wojną i w trakcie wojny były pisane w języku polskim oraz w jidysz - wyjaśnia gość audycji.


POSŁUCHAJ

08:37

Hadrian Tabęcki o projekcie "Yiddish Tango" (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

Od Fogga i Astona, po Avigail

To utwory, które dziś doskonale znamy. M.in. tango "To ostatnia niedziela", powstałe w roku 1935. Muzykę do utworu skomponował Jerzy Petersburski, a słowa napisał Zenon Friedwald. Najsłynniejszym wykonawcą szlagieru był Mieczysław Fogg, istniała również wersja hebrajska śpiewana przez Adama Astona. Drugim znanym tangiem jest "Rebeka", skomponowana w roku 1932 przez Zygmunta Białostockiego do słów Andrzeja Własta. W latach 80. Robert Stiller przetłumaczył je na jidysz. - Rzeczy, które znamy, miały swój drugi obieg i my podczas jednego koncertu prezentujemy oba obiegi - podsumowuje Tabęcki.

YouTube/Olga Mieleszczuk

Zobacz też:

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Hadrian Tabęcki (kompozytor, Tango Attack)

Data emisji: 20.04.2022 r. 

Godzina emisji: 14.31

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.