"Bezpieczna Jedynka". Strażacy jako ratownicy drogowi i służba pomagająca uchodźcom

Data publikacji: 06.05.2022 17:53
Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 17:55
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 maja we wspomnienie Świętego Floriana przypada Dzień Strażaka
4 maja we wspomnienie Świętego Floriana przypada Dzień Strażaka, Autor - Soft Light/Shutterstock
4 maja we wspomnienie Świętego Floriana przypada Dzień Strażaka. W obecnych czasach działalność Straży Pożarnej to nie tylko gaszenie pożarów, ale szereg różnych zadań, które przybliżyli w "Bezpiecznej Jedynce" Klaudia Porębska i Patryk Kuniszewicz. 

Szeroki zakres działań Straży Pożarnej 

Brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej na antenie Programu 1 Polskiego Radia przedstawił różne rodzaje zadań, jak gaszenie pożarów, ratownictwo drogowe, wodne, które sprowadza się do ochrony ludności przez formację. Zwrócił też uwagę na zmieniające się zadania, czego doświadczamy od czasu pandemii i wojny na Ukrainie.

- Gaszenie pożarów to nie jest nasze główne zadanie, tylko zaledwie 20-30 proc. w zależności od pogody. W tym roku gasimy więcej, ponieważ jest sucho i zdarzają się pożary traw i lasów - tłumaczył brygadier Karol Kierzkowski. - Zajmujemy się szeroką działalnością strefy ochrony ludności. (...) Pandemia pokazała, że bardzo dużo działań dotyczyło wsparcia samorządów, szpitali, m.in. wspieraliśmy szpitale przy polowych izb przyjęć czy tworzeniu banków tlenu. Jest bardzo wiele niestandardowych działań, ale jesteśmy przygotowywani na zmiany cywilizacyjne i staramy się temu sprostać - podkreślał. 

Trudne sytuacje 

Są zawsze pierwsi na miejscu zdarzenia i w pełni oddani swojej pracy. Młodszy aspirant Łukasz Nowak, oficer prasowy wojewódzkiego opolskiego Komendanta PSP, opowiadał w "Bezpiecznej Jedynce" o trudnych sytuacjach w akcjach ratowniczych, najczęściej na drodze. - Zdarzają się sporadycznie takie przypadki, że niektóre osoby pod wpływem zdarzenia zachowują się irracjonalnie, w sposób agresywny albo utrudniający pracę ratownikom - wspomniał. - Jeżeli zaistniała by taka sytuacja, w której strażacy nie potrafiliby nic zdziałać, wtedy prosimy o pomoc funkcjonariuszy policji - dodał. 

Obecność na granicy polsko-ukraińskiej 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Straż Pożarna pomaga uchodźcom wojennym w przedostaniu się do naszego kraju. - Mamy stan sytuacji nadzwyczajnej i w związku z tym, że mamy cztery przejścia graniczne, uruchomiliśmy cztery punkty recepcyjne - powiedział starszy brygadier Tomasz Podkański z Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie. - Wraz ze Strażą Graniczną rejestrujemy osoby przybywające z zagranicy i ewentualnie przewozimy do miejsc pobytowych na terenie kraju i województwa - podkreślił. - W momencie, kiedy uchodźcy przekroczą polską granicę m.in. rozdajemy produkty żywnościowe. Zarówno ze Służbą Graniczną i Służbą Celną uruchomiliśmy stacje z ciepłymi posiłkami - opowiadał. 

- Morale nie spadają, mamy bardzo odważnych funkcjonariuszy. Niektórzy przyjeżdżają po 300-400 km z ościennych powiatów, pomagają i cierpliwe pracują na granicy. Jesteśmy służbą, jesteśmy dla ludzi i po to, żeby pomagać - zaznaczył Tomasz Podkański. 

Strażak zawodowy a strażak ochotnik 

Aby zostać m.in. strażakiem-ochotnikiem trzeba mieć ukończone 18 lat, wypełnić deklarację wstąpienia i złożyć ją do lokalnej jednostki OSP, odbyć okres kandydacki, uzyskać pozytywną opinię członków zarządu jednostki. - Strażaków zawodowych w Państwowej Straży Pożarnej mamy 31 tys., z czego 2 tys. to są etaty cywilne. Pozostałe etaty to są etaty mundurowe, w tym 4 proc. kobiet - powiedział Karol Kierzkowski. - Strażacy ochotnicy jest to duża, półmilionowa armia, a około 300 tys. druhów posiada aktualne uprawnienia i badania, żeby prowadzić akcje ratowniczo-gaśnicze - oznajmił gość Jedynki. 

Z kolei, żeby zostać zawodowym strażakiem można wybrać dwie ścieżki kariery. Jedna z nich prowadzi przez specjalistyczną Szkołę Pożarniczą. Osoba, która ukończy szkolenie i naukę w takiej szkole zostaje automatycznie przyjęta do pracy w jednostce. Drugim sposobem na bycie strażakiem jest złożenie podania do lokalnej jednostki organizacyjnej PSP.

źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej/Youtube 

Czytaj również:

POSŁUCHAJ

10:50

"Bezpieczna Jedynka". Strażacy jako ratownicy drogowi i służba pomagająca uchodźcom (Bezpieczna Jedynka)

 

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Goście: Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), młodszy aspirant Łukasz Nowak (oficer prasowy wojewódzkiego opolskiego Komendanta PSP), Starszy brygadier Tomasz Podkański (Komenda Wojewódzka PSP w Lublinie)

Data emisji: 6.05.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans 

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.