Michał Kanarkiewicz: w szachach 95 procent sukcesu to praca

Data publikacji: 30.05.2022 12:08
Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 12:50
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Michał Kanarkiewicz nie tylko mówił w audycji o szachach, ale również rozegrał partię z prowadzącym
Michał Kanarkiewicz nie tylko mówił w audycji o szachach, ale również rozegrał partię z prowadzącym, Autor - Rafał Kubaszewski/PR
- To sprawiedliwa gra, która nagradza tych, którzy pracują. W szachach 95 procent to praca, a 5 procent to talent. Aby zostać wybitnym szachistą, tak jak Jan-Krzysztof Duda, trzeba wykonać tytaniczną pracę - mówił w "Czterech porach roku" Michał Kanarkiewicz, trener szachowy.

Polak czarnym koniem turnieju kandydatów?

W ubiegłym tygodniu Jan-Krzysztof Duda, nasz arcymistrz szachowy, wygrał w Warszawie prestiżowy turniej z cyklu Grand Chess Tour. A już za trzy tygodnie, jako pierwszy Polak w historii, zagra w turnieju kandydatów, który odbędzie się w Madrycie.

Zwycięzca turnieju kandydatów w nagrodę rozegra mecz z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Michał Kanarkiewicz wierzy w dobry występ Jana-Krzysztofa Dudy. - Jeszcze dwa lata temu zdarzały mu się bardzo duże wahania formy. Potrafił zagrać wybitny turniej, a zaraz potem tragiczny. Teraz wygrał turniej Grand Chess Tour, a wcześniej w turniejach internetowych, takiej szachowej Lidze Mistrzów organizowanej przez samego Magnusa Carlsena, zajął odpowiednio pierwsze i drugie miejsce - podkreślał.

Droga do arcymistrzostwa

Zwycięstwa Jana-Krzysztofa Dudy zachęcają młodych do rozwijania swoich umiejętności w grze w szachy. Coraz więcej domów kultury czy szkół organizuje zajęcia dodatkowe im poświęcone. Jak wychować mistrza szachowego?

- To bardzo dobre pytanie. Oczywiście są pewne predyspozycje, które mogą wynikać np. z tego, że w rodzinie gra się w szachy, lub też z tego, że dziecko ma wysokie zdolności koncentracji. Takim dzieckiem był właśnie Jan-Krzysztof Duda, który już jako pięcio-, sześciolatek miał nadzwyczajną zdolność do koncentracji. Myślę jednak, że jeszcze ważniejsza od tego wszystkiego jest chęć do pracy. W innych sportach często dochodzą czynniki losowe, a w szachach albo ty dasz mata przeciwnikowi, albo na odwrót. Ewentualnie będzie remis. To jest gra o sumie zerowej - powiedział Michał Kanarkiewicz.

POSŁUCHAJ

08:40

Rozmowa z trenerem szachowym Michałem Kanarkiewiczem (Cztery pory roku/Jedynka)

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Michał Kanarkiewicz (trener szachowy)

Data emisji: 30.05.2022 

Godzina emisji: 9.37

pg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.