Konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo"

Data publikacji: 02.06.2022 10:31
Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 11:34
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wśród tematów konferencji naukowo-artystycznej "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo" znalazły się między innymi zagadnienia polskiego romantyzmu wobec tradycji chrześcijańskiej czy wpływu romantyzmu na polskie dążenia niepodległościowe
Wśród tematów konferencji naukowo-artystycznej "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo" znalazły się między innymi zagadnienia polskiego romantyzmu wobec tradycji chrześcijańskiej czy wpływu romantyzmu na polskie dążenia niepodległościowe , Autor - Shutterstock/Jaroslaw Saternus
W dniach od 2 do 4 czerwca 2022 w Poznaniu, Śmiełowie, Antoninie i Kórniku odbywa się konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo". 

Konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo" zorganizowana została przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. W Konferencji biorą udział m.in. prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Jan Żaryn. Wśród tematów: polscy romantycy wobec tradycji chrześcijańskiej czy wpływ romantyzmu na polskie dążenia niepodległościowe.

Trwałość romantycznego dziedzictwa 

– Ta konferencja jest tak pomyślana, żeby pokazać trwałość tego dziedzictwa – mówi dr hab. Anna Kozłowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Bo my się cały czas zastanawiamy nad tym, czy romantyzm dalej jest aktualny, czy obowiązuje, czy młode pokolenie wchodzi ciągle w ten romantyczny sposób myślenia i sposób doświadczania świata. I temu właśnie poświęcona ma być ta konferencja. Organizatorzy próbują nas skupić wokół problemu etosu obywatelskiego, ale bardzo szeroko rozumianego. I tutaj będą i wątki dotyczące patriotyzmu, czyli klasyczne wątki romantyczne, sposobu widzenia narodu, ale także wątki związane z językiem, z dziedzictwem romantyzmu jako szerzej widziane - dodaje rozmówczyni Programu 1 Polskiego Radia. 

Romantyzm w języku

Wciąż jesteśmy zanurzeni w romantyzmie – myślowo, uczuciowo. – Do pewnego stopnia też językowo. Na różnym poziomie możemy o tym mówić – mówi gość Jedynki. – Jeśli chcemy wyrazić komuś uczucia, to nieustająco odwołujemy się do największych tekstów naszych wielkich i mówimy ich słowami – podkreśla dr hab. Anna Kozłowska. – Ale można spojrzeć na to szerzej. Ja będę się starała w swoim wystąpieniu, które jest poświęcone roli języka, trochę inaczej na to popatrzeć – dodaje gość radiowej Jedynki. 

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ

10:07

2022_06_01 23_39_20_PR1_Kulturalna_Jedynka

 

Czytaj także: 

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 23.39

djr

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.