- Dziennikarze opowiadają o tym, co się dzieje na Ukrainie. Mówią prawdę. Dlatego ten zawód stał się tak niebezpieczny - mówi w audycji "Więcej świata" Danuta Naudolnyk, dziennikarka Polskiego Radia dla Ukrainy.
- Dziennikarze, którzy wyjeżdżają do miejsc, gdzie toczą się walki, są ostrzeliwani, ale także ciężko jest tym dziennikarzom, którzy znajdują się w wielkich miastach, na przykład Kijowie. Odkąd wojna się zaczęła, wielu dziennikarzy przeniosło się do schronów, gdzie pracowało w bardzo ciężkich warunkach, nie wracając do swoich domów. Spali po dwie godziny, wyjeżdżali w teren. Żeby mówić prawdę - podkreśla rozmówczyni Michała Strzałkowskiego.
Danuta Naudolnyk mówi, że wielu dziennikarzy zaginęło. - Nie ma po nich śladu. Nie wiadomo, czy zostali wywiezieni do Rosji, czy zabici. Długo jeszcze będziemy walczyć o to, żeby ta prawda wybrzmiała. Też o tych ludziach, którzy zniknęli z okupowanych terenów - zaznacza.
Czego najbardziej potrzeba dziennikarzom na Ukrainie? - Najpotrzebniejszych rzeczy, jak kaski, kamizelki kuloodporne, cały sprzęt. Już nie mówię nawet o samochodach - mówi dziennikarka Polskiego Radia dla Ukrainy.
Ponadto w audycji:
- W poznańskiej bazie lotnictwa taktycznego odbywają się międzynarodowe ćwiczenia zintegrowanych sił rakietowych obrony powietrznej pod egidą NATO.
- Wizyta kanclerza Olafa Scholza na Litwie.
- Sesja Parlamentu Europejskiego - rozmowa z ekspertem prawa międzynarodowego Genowefą Grabowską.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Danuta Naudolnyk (dziennikarka Polskiego Radia dla Ukrainy), prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego, była europoseł)
Data emisji: 7.06.2022
Godzina emisji: 17.32
kh
Wiadomości po ukraińsku
Dziennikarze giną, relacjonując wojnę na Ukrainie. "Chcą mówić prawdę" - Jedynka - polskieradio.pl