Akcja powieści "Jesień zapomnianych" rozgrywa się w latach 60., a tłem wydarzeń jest autentyczny wątek "wampira z Zagłębia" - seryjnego mordercy kobiet, który w owych czasach grasował na Śląsku. Główna bohaterka powieści, Krystyna Lesińska, studiowała prawo, ale została policjantką. Stało się to częściowo za sprawą przypadku, chociaż być może miały na to wpływ jej lektury - powieści Agathy Christie. W trakcie śledztwa Krystyna stosuje nawet pewien trick, o którym czytała w jednym z kryminałów brytyjskiej autorki.
Realia Śląska lat 60.
W książce doskonale został opisany Śląsk lat 60.: od sukienek, które się wtedy nosiło, poprzez filmy, które oglądano, aż do kulinariów - na kartach książki pojawiają się m.in. śląskie kluski, krupnioki. Bohaterowie powieści posługują się śląską "godką". Autorka książki wychowała się w śląskiej rodzinie, ale jak zaznacza, sama nie posługuje się tamtejszą gwarą. - Mój tato mówił po śląsku i ze swoimi rodzicami, którzy już nie żyją, rozmawiał po śląsku, natomiast ja i moja siostra jesteśmy osłuchane z językiem śląskim, ale niestety nie mówimy po śląsku - mówi Anna Kańtoch.
Drugie Szopienice niewiele się zmieniły
Aby oddać realia tamtych czasów, autorka musiała wykonać solidną pracę poszukiwawczą. Dialogi konsultowała z ojcem, który nanosił poprawki, przeglądała też książki dotyczące historii Katowic i Sosnowca (gdzie także częściowo dzieje się akcja), analizowała stare mapy. - Oba te miasta na moje nieszczęście bardzo się zmieniły pod koniec lat 60. i na początku 70., i to był mój wielki ból podczas pisania tej książki - opowiada Anna Kańtoch w rozmowie z radiową Jedynką. - Na przykład dworzec w Katowicach, który wszyscy znają, w latach 60. był w innym miejscu niż dziś. Natomiast dzielnica, o której piszę, Drugie Szopienice, stosunkowo mało się zmieniła - dodaje. Autorka książki urodziła się w roku 1976. - Lat 60. nie pamiętam, ale lata 80. były bliższe latom 60. niż teraźniejszość, więc coś mogłam kojarzyć z czasów, które były podobne do tych, które próbowałam opisać - zaznacza autorka książki.
Anna Kańtoch jest autorką powieści i opowiadań fantastycznych oraz kryminałów. Debiutowała w kwietniu 2004 roku opowiadaniem "Diabeł na wieży", opublikowanym w czasopiśmie "Science Fiction". Debiutem książkowym była powieść "Miasto w zieleni i błękicie". W 2013 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Czarne". W roku 2018 otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść "Wiara" oraz Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Niepełnia". W 2021 roku - za powieść "Wiosna zaginionych" (pierwszy tom trylogii) - otrzymała najważniejsze wyróżnienie przyznawane autorom polskich kryminałów - Nagrodę Wielkiego Kalibru.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Gość: Anna Kańtoch (autorka powieści ”Jesień zapomnianych")
Data emisji: 15.06.2022
Godzina emisji: 23.08
djr
"Jesień zapomnianych": zagadka kryminalna w realiach Śląska lat 60. - Jedynka - polskieradio.pl