- Mury dzielą, a intencją zapory jest obrona; mamy do czynienia z zaporą inżynieryjną, która jest zbudowana ze stalowych przęseł, odpowiednio sprofilowanych prętów, przęsła to 5 m wysokości, ta zapora powstanie do końca czerwca - zapewnił gość Sygnałów Dnia.
Na początku listopada szef MSWiA Mariusz Kamiński zaprezentował projekt zapory, która powstanie wzdłuż granicy z Białorusią. Jest ona budowana na długości 180 km. Na granicy staną pięciometrowe stalowe słupy zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego - łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.
- Zapora powstanie i w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo Polski - powiedział wiceszef MSWiA. - Każdego dnia podejmowane są próby przedarcia się na stronę polską, są to próby o mniejszym charakterze i znaczeniu, jak i liczbie uczestniczących - podkreślił.
Skuteczna bariera
- Nawet, gdy nie jest jeszcze wyposażona w urządzenia elektroniczne i perymetrię, detekcyjne elementy, to stanowi istotną fizyczną barierę i przez to jest zdecydowanie trudniejsza do forsowania - powiedział Błażej Poboży.
Jak mówił wiceminister, już na etapie nawet nieukończonej budowy, zapora wzmocniła bezpieczeństwo państwa i działa.
- Po tym, jak w końcu czerwca zostanie oddana, a już oddawane są przez wykonawców pierwsze odcinki; zostanie rozpoczęty proces instalacji elektronicznych elementów. Wtedy uzyskamy najnowocześniejsze w Europie zabezpieczenie - stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych.
Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Błażej Poboży (wiceszef MSWiA)
Data emisji: 17.06.2022
Godzina emisji: 7.15
Wiceszef MSWiA o zaporze na granicy z Białorusią: powstanie do końca czerwca, prace idą w tempie ekspresowym - Jedynka - polskieradio.pl