"Krawiec" to opowieść o naszej cywilizacji, w której stawia się na młodość i piękno, zapominając o tym, że w los człowieka wpisana jest śmiertelność. Tytułowy Krawiec niczym Mefistofeles obiecuje wieczną młodość, doskonały wygląd, zabiera jednak tożsamość. Spektakl Bukowskiego stawia pytania o to, co jest prawdziwe, a co fałszywe, czym jest pogoń człowieka za doskonałym wyglądem i jak wpływa ona nasze życie. Według reżysera dzieło Sławomira Mrożka jest niezwykle skomplikowane. - Można interpretować je na tysiąc sposobów. Jest napisane pewnym kodem i trudno to rozczytać - mówi.
Docenić odwagę interpretacji
Gość "Sygnałów dnia" przyznaje, że twórcy adaptacji odczytali "Krawca" zupełnie na nowo. Również pod względem formy i realizacji jest to coś zupełnie innego od tego, z czym na co dzień mamy do czynienia w Teatrze Telewizji. - Była obawa, czy nie jest to zbyt brawurowe, odważne i czy ta interpretacja nie idzie za daleko - przyznaje Marek Bukowski. Jurorzy XXI Festiwalu "Dwa Teatry" docenili jednak odwagę.
"Adaptacja i sposób realizacji pozwalają na nowo odczytać treści zawarte w dramacie, uwypuklając ponadczasowy charakter utworu. Gra aktorów, scenografia, muzyka, charakteryzacja, kostiumy i zdjęcia czynią przedstawienie atrakcyjnym dla współczesnego widza" - napisał w uzasadnieniu Krzysztof Czabański.
Oprócz nagrody specjalnej przewodniczącego Rady Mediów Narodowych wyróżnienia przypadły również Maciejowi Dancewiczowi i Markowi Bukowskiemu (za adaptację spektaklu Teatru Telewizji), Arkadiuszowi Tomiakowi (za zdjęcia) oraz Marcie Grudzińskiej (za kostiumy). - Często takie nagrody zwracają uwagę na pewne sprawy. O spektaklu zaczyna się mówić, widzowie się nim interesują - uważa Bukowski.
Zobacz też:
YouTube/Polskie Radio
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: Marek Bukowski (aktor, reżyser)
Data emisji: 17.06.2022
Godzina emisji: 8.40
mg
Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka to dzieło niezwykle skomplikowane - Jedynka - polskieradio.pl