Szczyt NATO w Madrycie. Górka-Winter: dla Polski najważniejsze są postanowienia polityczne

Data publikacji: 30.06.2022 19:17
Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 21:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w trakcie pierwszego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie
Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w trakcie pierwszego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, Autor - PAP/Mateusz Marek
Wczoraj podczas szczytu NATO prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział utworzenie w Polsce stałego dowództwa V korpusu armii USA. Zadecydowano również, że NATO wyśle kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie.

- Dla bezpieczeństwa Polski zdecydowanie najważniejsze są postanowienia polityczne, które później przełożą się na konkretne akcje wojskowe. Przede wszystkim mamy najważniejszą deklarację polityczną o tym, że Rosja jest zagrożeniem dla Sojuszu. Zostało to zawarte w nowej koncepcji strategicznej. Jeszcze w styczniu sekretarz generalny, chcąc uniknąć wojny, proponował Rosji szerokie partnerstwo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. - Dzisiaj mamy jasną deklarację polityczną i w nowej koncepcji strategicznej zawarto ostrzeżenie, że państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego też mogą być przez Rosję zaatakowane - podkreśla ekspert. 

Kraj, którego się trzeba obawiać 

Jak zauważa gość Jedynki, Rosja zapracowała na wizerunek państwa, którego trzeba się obawiać. - Mimo apeli nie tylko prezydenta Zełenskiego, ale również Ukraińców, również całego świata zachodniego, dotyczących tego, żeby Rosja zaprzestała swojej zbrodniczej działalności wojennej, nie ma metody, która by zatrzymała Putina i nikt z zachodnich przywódców jej nie znalazł - ocenia dr Górka-Winter. - Jedność w pokazywaniu naszego oburzenia jest zrozumiała, ale miejmy nadzieję, że nie skończy się to na deklaracjach politycznych. Te wszystkie zmiany wojskowe, które są zapowiadane, będą wymagały nie tylko ogromnej determinacji, ale również wojskowego planowania codziennie. To jest ogromna praca - wyjaśnia. 


POSŁUCHAJ

20:22

Podsumowanie szczytu NATO w Madrycie (Więcej świata/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- W ramach największej jak dotąd wymiany jeńców do domu wróciło 144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców Azowstalu. "Prawie wszyscy, 99 proc., są bez rąk, bez nóg. Ktoś stracił czucie, ktoś inny nie widzi, ale są szczęśliwi. Niektóre chłopaki mówią ze łzami w oczach, inni nie mogą mówić. To wielkie szczęście móc zobaczyć ich uśmiechy, ich oczy. Czekamy na absolutnie każdego obrońcę" – powiedziała Tetiana Charko, która reprezentuje Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.

- Francuski sąd uznał Salaha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych z 2015 roku i skazał go na dożywocie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie. W zamachach w Paryżu i Saint Denis zginęło 130 osób. Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie. Wyrok dożywocia bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie został wydany we Francji dopiero po raz czwarty. Rozmowa z dr hab. Agatą Skowron-Nalborczyk z Wydziału Orientalistycznego UW. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Beata Górka-Winter (UW), dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk (UW)

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 17.32

ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.