Prof. Witold Zatoński: moja mama wybrała mi zawód, ja go dobrze wykorzystałem

Data publikacji: 05.07.2022 14:20
Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 14:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prof. Witold Zatoński
Prof. Witold Zatoński, Autor - PAP/Rafał Guz
Profesor Witold Zatoński - lekarz, epidemiolog, wybitny ekspert zdrowia publicznego, przez kilkadziesiąt lat kierował Zakładem Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie. Stworzył Fundację Promocji Zdrowia, której działalność przyczyniła się m.in. do spadku zachorowań na nowotwory z powodu palenia tytoniu. Profesor Zatoński był gościem audycji "Po drugiej stronie lustra". 

Jak podkreśla prof. Witold Zatoński, dzięki swojej mamie wybrał zawód lekarza. - W tych czasach, w których żyliśmy, mama mówiła, że jest to zawód najwspanialszy, który daje ogromną ilość faktów, czynników wolności, i ona sobie wymarzyła, żebym został lekarzem - wspomina. - Była nas trójka chłopców, wszyscy trzej zostaliśmy lekarzami. Ja ogromnie interesowałem się chemią i przez długi czas zastanawiałem się nad tym, żeby zostać badaczem biochemikiem. Miałem szczęście w życiu pracować z prof. Tadeuszem Baranowskim, twórcą enzymologii i wielu technik biochemicznych. (...) Z każdego punktu widzenia mama dobrze wybrała mi zawód, a ja go nieźle wykorzystałem - mówi gość Jedynki. 

Kariera zawodowa 

W roku 1966 prof. Zatoński ukończył Akademię Medyczną we Wrocławiu, w latach 1967-1979 był związany z tą uczelnią. Odbył staż naukowy w Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu, pracował również m.in. w Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO w Lyonie. W roku 1970 uzyskał specjalizację I stopnia, a w 1974 specjalizację II stopnia z zakresu medycyny wewnętrznej. W roku 1974 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych w zakresie chorób wewnętrznych na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Cztery lata później uzyskał habilitację w tej dziedzinie, również na AM we Wrocławiu. - Była to w tym czasie jedna z najlepszych uczelni medycznych, aż pięciu członków PAN było o krok od Nagrody Nobla i tam się kształciła cała grupa bakteriologów, którzy pracowali nad szczepionkami, tam tworzono podstawy immunologii. Na Akademii Medycznej uczyłem się nie tylko wiedzy, ale także jak się zachowywać albo jak odnosić się do pacjenta. Spotkałem tam wielkie osobowości - opowiada prof. Witold Zatoński. 

Tytuł profesora medycyny uzyskał w roku 1989. 

Narodowy Instytut Onkologii im. M. Curie 

W 1979 roku prof. Zatoński rozpoczął pracę w ówczesnym Centrum Onkologii w Warszawie, dzisiaj jest to Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Przez kilkadziesiąt lat kierował Zakładem Epidemiologii oraz zajmował się prewencją nowotworów. 

- Pracując na oddziale klinicznym u prof. Falkiewicza, miałem dostęp do chorych, miałem swoich pacjentów. Byłem też dobrym obserwatorem i prowadziłem ministatystykę. Po kilku latach ze zdumieniem zobaczyłem, że zwiększa się liczba moich pacjentów - podkreśla rozmówca Krzysztofa Michalskiego. - Zacząłem dokładniej przyglądać się nowotworom płuc i zadawać sobie pytanie, co jest dokładną przyczyną, co w tamtych czasach nie było takie oczywiste - opowiada. 

Całe życie zajmuję się rakiem płuca i czynnikami, które ten nowotwór powodują. W swoim życiu miałem możliwość pracować w grupach badawczych zajmujących się tym, co jest najważniejszym elementem światowej medycyny, czyli próbą opanowania nowotworów złośliwych, i tak się zaczęła droga do szerokich badań, które prowadziłem przez wiele lat - słyszymy w audycji. 


POSŁUCHAJ

38:35

Prof. Witold Zatoński opowiadał o swoim życiu oraz karierze naukowej (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Profesor Witold Zatoński jest autorem oraz współautorem ponad 450 publikacji i komunikatów naukowych oraz autorem i współautorem 125 książek i rozdziałów w książkach. Jako jeden z czterech polskich badaczy nowotworów złośliwych figuruje na prestiżowej liście najczęściej cytowanych autorów, sporządzonej na podstawie amerykańskiej bazy danych Science Citation Index za lata 1965-2011.

Czytaj też:

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadził: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Witold Zatoński (lekarz, epidemiolog, wybitny ekspert zdrowia publicznego, wieloletni kierownik Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 5.07.2022 r.

Godzina emisji: 0.13

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.