Dariusz Piontkowski: łatwiej manipulować ludźmi, jeśli nie znają swojej historii

Data publikacji: 14.07.2022 13:10
Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 15:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dariusz Piątkowski, wiceminister Edukacji i Nauki: jesteśmy przygotowani na nowy rok szkolny
Dariusz Piątkowski, wiceminister Edukacji i Nauki: jesteśmy przygotowani na nowy rok szkolny, Autor - PAP/Artur Reszko
- Młodzi Polacy powinni znać swoją najnowszą historię, ponieważ ona wpływa na naszą teraźniejszość. Wiele procesów, zachowań ma swoje źródła w wydarzeniach sprzed lat. Łatwiej jest manipulować ludźmi, jeśli nie znają swojej historii - stwierdził wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski w Programie 1 Polskiego Radia, odnosząc się do nowego przedmiotu szkolnego - historia i teraźniejszość.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny. Wprowadzany będzie w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023 w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym. Od 1 września 2022 r. historia i teraźniejszość będzie klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I.

HiT obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie i zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Wiele procesów, zachowań ma swoje źródła w wydarzeniach sprzed lat. Łatwiej jest manipulować ludźmi, jeśli nie znają swojej historii - podkreślił wiceminister na antenie Jedynki.

Dariusz Piontkowski mówił także na temat zmian, jakie przewiduje ministerstwo od nowego roku szkolnego: "mamy projekt ustawy i rozporządzenia, które pozwolą na spokojne rozpoczęcie nowego roku szkolnym. Wprowadzimy zmiany w karcie nauczyciela, która będzie bardziej odbiurokratyzowana oraz zapewni podwyżkę o 20 proc. nauczycielom rozpoczynającym pracę w szkole, ponieważ oni zarabiali naprawdę niewiele".

Dariusz Piontkowski zapowiedział również działania, które "będą aktywnie wspierać szkołę w edukacji". - Po pierwsze poprzez nauczanie patriotyczne, po drugie poprzez nowoczesny sposób nauczania (np. uczenie umiejętności miękkich) i trzeci moduł to aktywizacja sportowa młodzieży po pandemii - tłumaczył.

Jak dodał minister, "to mogą być pomoce dydaktyczne w formie cyfrowej lub tradycyjnej, które mogą już w sposób trwały pomagać dzieciom w nauce".

Wsparcie dla uczniów z Ukrainy 

Piontkowski zapowiedział też wsparcie dla uczniów z Ukrainy, którzy uczą się w polskich szkołach. - Będziemy tworzyć oddziały przygotowawcze, w których ukraińscy uczniowie będą uczyć się języka polskiego i dostosowywać się do nowego systemu - podkreślił.

Więcej w nagraniu

POSŁUCHAJ

09:44

Dariusz Piątkowski o przedmiocie HiT: myślę, że Polakom się on spodoba, Źródło: W Samo Południe/ Jedynka Program Pierwszy Polskiego Radia

Czytaj także:

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość: Dariusz Piontkowski, wiceminister Edukacji i Nauki

Data emisji: 14.07.2022

Godzina: 12:30

łk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.