Sankcje obejmują zakaz importu rosyjskiego złota, a także kolejne produkty wysokiej technologii. Jest też propozycja wzmocnienia kontroli eksportu produktów podwójnego zastosowania. Ponadto restrykcjami ma być objętych ponad 50 osób, głównie rodzin oligarchów i przedstawicieli władz na Kremlu. Będą one miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie. Zanim pakiet restrykcji został wysłany do europejskich stolic przyjęli go unijni komisarze.
Siódmy pakiet sankcji nie obejmuje embarga na rosyjski gaz. - Gdybyśmy sobie wyobrazili zakręcenie kurka z gazem, z polskiego punktu widzenia, to bardzo istotny postulat. Dość intensywnie przygotowywaliśmy się do dywersyfikacji, mówiliśmy o tym jednoznacznie, że trzeba szukać sposobów dostaw, dlatego mamy Gazoport - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. - Jednak to nie rozwiązuje naszych problemów, ponieważ z uwagi na strukturę zasilania w ciepło i energię nazujemy na węglu, a przez ostatnie 15 lat Komisja Europejska pracowała na to, żebyśmy nie mieli podstaw do rozwoju sektora węglowego - podkreśla ekspert.
Jak podkreśla gość Jedynki, złoto jest istotnym eksportowo towarem dla Rosji. - Złoto jest eksportowo silne, Rosja stworzyła zapasy pod swoją politykę pieniężną, jest to jakaś część dochodu, ale to nie jest decydujący towar, któym handlują - mówi. - Złoto może być potrzebne dla sektora przemysłowego - dodaje.
Przedłużenie sankcji o 6 miesięcy
Komisja Europejska zaproponowała też przedłużenie już obowiązujących sankcji o sześć miesięcy, do stycznia 2023 roku. "Brutalna wojna Rosji z Ukrainą trwa nieprzerwanie. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję" - napisała w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Dodała, że pakiet zawiera zaostrzenie już i tak mocno uderzających sankcji w Rosję, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku.
KE poinformowała też, że nowy pakiet nie dotyczy handlu produktami rolnymi między Rosją a krajami spoza Unii. Dodał, że pakiet potwierdza zdecydowane stanowisko Brukseli jeśli chodzi o ochronę bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.
Poza tym w audycji:
- Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy już przysporzyły rosyjskim okupantom wiele problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę - powiedział doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz i dodał, że w sumie, w ciągu tygodnia Siły Zbrojne Ukrainy wykonały ponad 50 ataków i wszystkie były skuteczne, ani jednego chybienia. O nowej zachodniej broni, która daje się mocno we znaki rosyjskim wojskom porozmawialiśmy z Juliuszem Sabakiem z Defence24.pl
- Prezydent Włoch Sergio Mattarella odrzucił dymisję złożoną w czwartek przez premiera Mario Draghiego - poinformował Pałac Prezydencki po ich wieczornym spotkaniu. Szef państwa poprosił premiera, by udał się do parlamentu i tam ocenił sytuację, w jakiej znalazła się jego koalicja. Dymisja złożona przez Draghiego to rezultat kryzysu w szerokiej koalicji, do jakiego doszło po tym, gdy senatorowie Ruchu Pięciu Gwiazd nie uczestniczyli w wotum zaufania dla rządu. Rada Ministrów otrzymała je w Senacie, ale podważyło to jej stabilność. Premier ma wystąpić w parlamencie w środę 20 lipca. Korespondencja Piotra Kowalczuka.
- Pierwsze ustne przesłuchanie w ramach postępowania zarządu Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w Hanowerze w sprawie wydalenia z ugrupowania byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Schroeder, były przewodniczący SPD w Hanowerze i Dolnej Saksonii, jest ostro krytykowany za swoją działalność w rosyjskich koncernach energetycznych i utrzymywanie kontaktu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, szczególnie po wybuchu wojny na Ukrainie. Korespondencja Wojciecha Osińskiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Artur Bartoszewicz (SGH), Juliusz Sabak (Defence24.pl)
Data emisji: 15.07.2022
Godzina emisji: 17.32
PAP/IAR/ans