Finlandia zniesie wizy dla Rosjan? Dr Szacawa: pojawia się presja ze strony innych państw bałtyckich

Data publikacji: 04.08.2022 19:30
Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 20:17
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, Autor - PAP/Abaca
Finlandia zamierza jak najszybciej wprowadzić ograniczenia dotyczące wiz turystycznych dla rosyjskich obywateli. Jak informuje "Helsingin Sanomat", pod koniec zeszłego tygodnia największe grupy parlamentarne w kraju wezwały rząd do podjęcia konkretnych działań w tej sprawie. Według dziennika pierwsze ograniczenia mogą pojawić się już w czwartek po rozmowach prezydenta Finlandii Sauli Niinisto z parlamentem.
  • Finlandia zamierza jak najszybciej wprowadzić ograniczenia dotyczące wiz turystycznych dla rosyjskich obywateli. 
  • Rosja jest dla Finlandii jednym z większych partnerów gospodarczych. 
  • W Rosji, przy granicy z Finlandią, na terytorium otwartym dla ruchu bezwizowego, stacjonują dwie jednostki bojowe - 200. Brygada Strzelców Zmotoryzowanych oraz 61. Brygada Piechoty Morskiej.

Finlandia dłużej niż inne kraje europejskie utrzymywała możliwość wjazdu na swoje terytorium obywateli Rosji. - Podejście to wynika z położenia geograficznego. Finowie doskonale zdają sobie sprawę, że liczącej 1300 km granicy z Rosją nie są w stanie obronić, dlatego mają pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wstąpienie do NATO, ale z drugiej strony utrzymywanie bardzo dobrych kontaktów na poziomie regionalnym pomiędzy samorządowcami i przedsiębiorcami było cechą charakterystyczną polityki Finlandii wobec Rosji - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Damian Szacawa, politolog z Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Instytutu Europy Środkowej. - Wizy turystyczne - bo one w dalszym ciągu są utrzymane - zostały wznowione po restrykcjach związanych z pandemią COVID-19 i od 30 czerwca Rosjanie mogą wjeżdżać do Finlandii, nie mogą korzystać jedynie z przestrzeni powietrznej - dodaje ekspert. 

Granica 

Jak podkreśla gość Jedynki, granica fińsko-rosyjska przebiega przez tereny słabo zamieszkane lub wyludnione. - Zwłaszcza w północnej części, tam, gdzie mamy np. Laponię. Drugim bardzo ważnym elementem jest to, że granica znajduje się w pobliżu miejsc ważnych z punktu widzenia europejskiej części Rosji, czyli np. Sankt Petersburga, aglomeracji, której mieszkańcy bardzo chętnie przybywali do Finlandii, m.in. na zakupy czy w celach turystycznych - stwierdza. 

Dr Szacawa zaznacza, że Finlandia ma również wiele związków gospodarczych z sąsiadem ze wschodu. - Dla nich Rosja jest jednym z większych partnerów. Jak popatrzymy na wymianę gospodarczą, to w 2020 roku Rosja była na trzecim miejscu, jeżeli chodzi o import do Finlandii, zaraz po Niemczech i Szwecji, z czego 50 proc. stanowiła ropa naftowa lub produkty jej rafinacji. Z kolei ok. 5 proc. fińskiego eksportu wędrowało do Rosji, wiele firm fińskich miało swoje biznesy na terytorium Rosji, ale po rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele z nich podjęło decyzję o tym, że będą zawieszać swoją obecność na rynku rosyjskim i ograniczać inwestycje - mówi ekspert. - W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z informacjami, że kolejne firmy wychodzą z rynku rosyjskiego - dodaje. 

Presja ze strony państw bałtyckich 

Skąd u Finów zmiana podejścia? - Cztery największe partie w fińskim parlamencie są zgodne, że utrzymanie obecnego systemu jest co najmniej niemoralne. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z mordami, których dokonują Rosjanie na Ukrainie, podróże i utrzymywanie wiz turystycznych jest nie do przyjęcia - wyjaśnia dr Szacawa. - Dojdzie do tego, że restrykcje zostaną wprowadzone dlatego, że pojawia się presja ze strony innych państw bałtyckich - ocenia.  


POSŁUCHAJ

19:20

Finlandia zniesie wizy turystyczne dla Rosjan? (Więcej świata/Jedynka)

 

Zobacz także:

Poza tym w audycji:

- 162. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie - raport Pawła Buszki.

- Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres chce wysłać misję w sprawie ataku na obóz w Ołeniwce, gdzie w wyniku wybuchu zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców wojennych, przetrzymywanych przez prorosyjskich separatystów. Więcej w felietonie Wojciecha Cegielskiego. 

- W Górskim Karabachu wybuchły starcia między siłami ormiańskimi i azerskimi; zginęły dwie osoby po stronie ormiańskiej i jeden żołnierz z Azerbejdżanu - poinformowało azerskie ministerstwo obrony, cytowane przez Associated Press. Wojskowi oficjele nieuznawanego Górskiego Karabachu przekazali, że ataki dronów przeprowadzone przez siły azerbejdżańskie zabiły dwóch ormiańskich żołnierzy i zraniły 14. Ministerstwo obrony Azerbejdżanu poinformowało, że jeden z żołnierzy zginął w "akcie terrorystycznym" dokonanym przez "nielegalne ormiańskie formacje wojskowe". Azerbejdżańskie wojsko przeprowadziło w odpowiedzi "operację odwetową", zabijając i raniąc nieokreśloną liczbę "ormiańskich bojowników" - napisała agencja AP. Gościem audycji był Arkadiusz Legieć z PISM. 

Audycja: Więcej świata

Goście: dr Damian Szacawa (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Instytut Europy Środkowej), Arkadiusz Legieć (PISM)

Data emisji: 4.08.2022

Godzina emisji: 17.32

ans

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.