Andrzej Kiński przyznaje, że rakiety HIMARS "są bardzo istotnym środkiem rażenia dla sił zbrojnych Ukrainy w ostatnich tygodniach".
- Chociaż tak naprawdę, trzeba to też łączyć z dostawami systemów artyleryjskich kalibru 155 mm. Tym bardziej że od maja jest to wojna artylerii. Polskie Kraby, niemieckie Panzerhaubitze 2000 czy francuskie Caesary to działa, które mogą strzelać precyzyjnie na dystans 40 kilometrów i to jest bardzo poważne wzmocnienie - zauważa Andrzej Kiński.
Ekspert dodaje, że "HIMARS strzela na 80 kilometrów, ale jest ich mniej. Trzeba też oszczędzać amunicję".
Amunicja jest bardzo ważna
Dla Ukraińców amunicja jest bardzo ważna. - W tym pakiecie, który został ogłoszony dwa dni temu, znajduje się 75 tys. kompletów, czyli pocisków, ładunków miotających i pobudzaczy amunicji 155 mm - przytacza Andrzej Kiński.
- Osiemnaście polskich Krabów przez pierwszy miesiąc użycia na froncie ukraińskim wystrzeliło 35 tys. pocisków. Powiedzmy więc, że to, co Amerykanie przekazują w tej transzy, wystarczyłoby na dwa miesiące przy tym natężeniu strzelania. To nie jest dużo - obrazuje.
Przekazany sprzęt niszczy rosyjskie czołgi
Polska należy do czołówki państw pomagających Ukrainie pod względem militarnym, ale liderem są Stany Zjednoczone. - Amerykańska pomoc zbliża się do 10 mld dolarów. W sierpniu Amerykanie zdecydowali się na dwa pakiety. Pierwszy był wart 550 mln dolarów - komentuje Andrzej Kiński.
- Pamiętajmy też, że każdy zniszczony, uszkodzony czy zużyty czołg rosyjski to są ogromne problemy dla naszego potencjalnego przeciwnika, ponieważ ten sprzęt trzeba wyremontować. Często może to być związane z bardzo dużymi kłopotami, gdyż udział zachodnich części i urządzeń w rosyjskim sprzęcie wojskowym jest bardzo duży - tłumaczy gość Jedynki.
Poza tym w audycji:
- 167. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport Pawła Buszki.
- Ze względu na długo utrzymujące się fale upałów w wielu hiszpańskich miastach tworzone są specjalne "schrony klimatyczne" - miejsca, w których można spędzić godziny dnia, kiedy upały są największe. Felieton Michała Strzałkowskiego.
- Druga rocznica sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi. Rozmowa z dr. Łukaszem Adamskim, wicedyrektorem Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Andrzej Kiński (redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika"), dr Łukasz Adamski (wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego)
Data emisji: 9.08.2022
Godzina emisji: 17.32
DS
Wiadomości po ukraińsku
Amerykanie ogłosili nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kiński: to druga transza w sierpniu - Jedynka - polskieradio.pl