Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Relacje i audycje w Jedynce

Data publikacji: 16.08.2022 22:00
Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 14:20
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Piknik wojskowy na Starym Mieście w Elblągu
Piknik wojskowy na Starym Mieście w Elblągu, Autor - (mr) PAP/Marcin Gadomski
15 sierpnia w całej Polsce obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego – na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Zadecydowała ona o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia przygotował dla swoich Słuchaczy specjalne audycje. Nie zabrakło także transmisji i relacji z najważniejszych uroczystości, które pojawiały się na naszej antenie przez cały dzień. 

Już w piątek (12 sierpnia) w audycji "Eureka" (19.30) razem z historykiem prof. Rafałem Habielskim cofnęliśmy się do 12 sierpnia 1920 roku i porozmawialiśmy o tym, czym żyła stolica w przededniu Bitwy Warszawskiej. 


POSŁUCHAJ

25:14

W przededniu Bitwy Warszawskiej. Czym żyli mieszkańcy i przywódcy? (Eureka/Jedynka)

 

W sobotę (13 sierpnia) w audycji "Wolna Sobota z Jedynką" gościem był ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, który opowiedział o piknikach wojskowych organizowanych z okazji Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. 


POSŁUCHAJ

13:51

Pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego (Wolna sobota z Jedynką)

 

W poniedziałek (15 sierpnia) wyemitowaliśmy osiem odcinków okolicznościowej "nitki" pieśni legionowych.


POSŁUCHAJ

04:23

Okolicznościowa "nitka" pieśni legionowych: "O mój rozmarynie"


POSŁUCHAJ

03:01

Okolicznościowa "nitka" pieśni legionowych: "Jedzie na kasztance"


POSŁUCHAJ

02:50

Okolicznościowa "nitka" pieśni legionowych: "Hej, hej ułani, malowane dzieci"

   

Ponadto tego dnia na antenie:

W Słodkim Radiu Retro (godz. 3.00 - 5.00) – specjalne wydanie audycji z Bernardem Ładyszem oraz Chórem i Orkiestrą Wojska Polskiego. Następnie słuchaliśmy audycji przygotowanej przez Pawła Siwka pt. "Spełnione życie Prof. Jana Ekiera". Właśnie mija 8. rocznica śmierci pianisty. Potem przenieśliśmy się na historyczną wokandę Andrzeja Sowy. Audycja poświęcona była gen. Józefowi Hallerowi. Oskarżał go dr Janusz Osica, a bronił dr Maciej Łętowski. Drugą godzinę w całości poświęciliśmy skutkom wojny polsko-bolszewickiej. 102. lata temu, w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. odbywała się decydująca Bitwa Warszawska nazwana "Cudem nad Wisłą". 


POSŁUCHAJ

1:53:02

Święto Wojska Polskiego w "Tak to bywało" (Tak to bywało/Jedynka)

 

W Familijnej Jedynce (godz. 6.00 - 10.00) opowiadaliśmy o Uroczystości Wniebowzięcia, zaśnięcia, odpocznienia - jednym z najstarszych i spektakularnie obchodzonych świąt w Hiszpanii, we Francji, Niemczech. Związane jest z wydarzeniami poświęcania kraju: np. Francji Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej. A w Polsce z rokiem 1920, wojną bolszewicką i zwycięstwem pod "błękitnym sztandarem".
Wszystko zaczęło się od apokryfów, wyobraźni artystów, woli ludu i decyzji papieży. Naszym przewodnikiem po tej niezwykłej i wielowątkowej historii był ks. prof. Józef Naumowicz. Słuchaliśmy baśniowych apokryfów i spoglądaliśmy na Zaśnięcie widziane oczami artysty Wita Stwosza - którego genialny ołtarz 65. lat temu, właśnie 15 sierpnia został zwrócony Kościołowi Mariackiemu po wojnie. Naszymi gośćmi byli:
m.in. ks. Andrzej Przekazinski, historyk sztuki, prof. Janusz Odziemkowski, historyk, wybitny znawca wojny 1920 roku i bp. Lechowicz. 


POSŁUCHAJ

47:11

Familijna Jedynka w Święto Wojska Polskiego cz. 1 (Familijna Jedynka/Jedynka)


POSŁUCHAJ

49:02

Familijna Jedynka w Święto Wojska Polskiego cz. 2 (Familijna Jedynka/Jedynka)


POSŁUCHAJ

46:23

Familijna Jedynka w Święto Wojska Polskiego cz. 3 (Familijna Jedynka/Jedynka)


POSŁUCHAJ

51:34

Familijna Jedynka w Święto Wojska Polskiego cz. 4 (Familijna Jedynka/Jedynka)

    

Godz. 10.00 Msza święta 

POSŁUCHAJ

1:06:50

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - msza św.

 

W "Czasie Pogody" (11.00 - 12.00) przypomnieliśmy archiwalną audycję Polskiego Radia. Prof. Lech Wyszczelski – historyk wojskowości tłumaczył, gdzie tak naprawdę toczyły się główne fronty Bitwy 1920 roku. Można było również usłyszeć jak Marian Hemar, w okresie swojej działalności kabaretowej w Londynie, czcił pamięć Marszałka Piłsudskiego.


POSŁUCHAJ

34:12

Archiwalne audycje i nagrania związane z Bitwą Warszawską i marszałkiem Piłsudskim (Czas pogody/Jedynka)

 

Godz. 12.00 Relacja z oficjalnych uroczystości z okazji Święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej


POSŁUCHAJ

1:11:29

Relacja z oficjalnych uroczystości z okazji Święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

 

Godz. 19.00 w audycji "Jedynka dzieciom" wizyta w Ossowie w "Parku Kulturowym Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku"- dlaczego bitwa pod Warszawą nazywana jest osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata? Rozmowa z historykami i rekonstruktorami Bitwy Warszawskiej.


POSŁUCHAJ

16:50

Z wizytą w Ossowie

 

Godz. 19.30 "Eureka" a w niej służba w linii, na zapleczu frontu i w wywiadzie – kobiety w wojnie polsko-bolszewickiej i w Bitwie Warszawskiej. Gość: gość: Wiktor Cygan – historyk.


POSŁUCHAJ

24:11

Wiktor Cygan, historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wydawca o udziale Polek w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej (Eureka/Jedynka)

 

Godz. 21.00 "WIST-konkurs historyczny" dla słuchaczy przypominający najważniejsze momenty (np. walki o Radzymin, uderzenie znad Wieprza, bitwa pod Zadwórzem) i postaci: dowódców, polskich kryptologów związanych w Bitwą Warszawską uznawaną za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o losach Polski i Europy.


POSŁUCHAJ

07:59

Najważniejsze momenty i postaci związane w Bitwą Warszawską uznawaną za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o losach Polski i Europy, cz. 1. (WIST/Jedynka)


POSŁUCHAJ

10:17

Najważniejsze momenty i postaci związane w Bitwą Warszawską uznawaną za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o losach Polski i Europy, cz. 2. (WIST/Jedynka)


POSŁUCHAJ

05:08

Najważniejsze momenty i postaci związane w Bitwą Warszawską uznawaną za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o losach Polski i Europy, cz. 3. (WIST/Jedynka)

 

  

Serwis bitwa1920.gov.pl

Dodatkowo we wtorek, 16 sierpnia, w audycji "Dziedzictwo i pamięć" (godz. 19.30) porozmawialiśmy o Władysławie Konopczyńskim.

Najwybitniejszy polski historyk XX wieku – napisała o Władysławie Konopczyńskim prof. Zofia Zielińska, autorze znaczących dla wiedzy o naszej historii prac: „Dzieje Polski nowożytnej”, ”Konfederacja Barska” i dzieła „Polska a Turcja 1683-1792” nadal jedynego opracowania, zarówno w naszym kraju jak i w Turcji opublikowanego w 1936 roku. Pomysłodawca „Polskiego Słownika Biograficznego”.

Władysław Konopczyński był także zaangażowany w życie polityczne, związany od momentu powstania z ruchem narodowym. W czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku ochotniczo wstąpił do wojska i od 10 lipca do 8 października 1920 r. był w krakowskim garnizonie instruktorem artylerii pospolitego ruszenia. Wcześniej ekspert podczas konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku, poseł II Rzeczypospolitej. Na początku II wojny światowej został uwięziony w gronie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Sonderaktion Krakau. Po roku 1945 władze komunistyczne nazwały jego publikacje „szowinistycznie obciążonymi”, przepojonymi "furią rasistowską”" Zmuszony do opuszczenia uniwersytetu zmarł w 1952 roku.

Gość: prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.


POSŁUCHAJ

24:21

Władysław Konopczyński. "Najwybitniejszy polski historyk XX wieku" (Jedynka/Dziedzictwo i pamięć)

 


Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.