Rosjanie pozbawią Ukrainę jednego z najważniejszych źródeł energii? Jakóbik: to kolejne narzędzie destabilizacji

Data publikacji: 10.08.2022 18:47
Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 19:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ukraińcy apelują o stworzenie strefy zdemilitaryzowanej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Ukraińcy apelują o stworzenie strefy zdemilitaryzowanej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, Autor - www.pixabay.com

POSŁUCHAJ

Ukraiński koncern Enerhoatom zaapelował o to, by zdemilitaryzować teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej (Więcej świata/Jedynka)

Ukraiński koncern Enerhoatom zaapelował o to, by zdemilitaryzować teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, a także by znalazły się tam siły pokojowe. Przedstawiciele koncernu obawiają się, że Rosjanie mogą doprowadzić do zniszczenia zakładu.

Petro Kotin, prezes ukraińskiego koncernu Enerhoatom, przekonuje, że Rosja zaczęła proces przyłączania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, na południu Ukrainy, do swojej sieci energetycznej i odłączania jej od sieci ukraińskiej. Zdaniem Wojciecha Jakóbika z serwisu BiznesAlert chodzi o pozbawienie Ukraińców jednego z najważniejszych źródeł energii.

Kolejne narzędzie do destabilizacji Ukrainy?

Zaporoska Elektrownia Jądrowa zapewniała energię prawie 4 milionom obywateli. Gość magazynu "Więcej świata" nie ma wątpliwości, że taki ubytek w ukraińskim systemie energetycznym może oznaczać nie tylko podwyżkę cen, ale również niedobory energii. - To kolejne narzędzie do destabilizacji sytuacji na Ukrainie. Samo przepięcie jest rozwiązaniem czysto technicznym. Chodzi o to, że Ukraina jako całość jest już synchronizowana z systemem europejskim - zwraca uwagę Wojciech Jakóbik.

Dodaje, że nie ma pewności, iż Rosjanie po rozłączeniu linii łączących Zaporoże z systemem ukraińskim byliby w stanie zsynchronizować elektrownię z własną, postsowiecką siecią. - Chociaż takie sukcesy propagandowe na pewno przydałyby się Władimirowi Putinowi - słyszymy. Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina też, że w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, pomimo permanentnego ostrzału, wciąż pracują Ukraińcy. 

Rosjanie są nieobliczalni

Jakóbik uspokaja, że infrastruktura elektrowni atomowych jest pomyślana w taki sposób, by ostrzał zwykłą amunicją nie był w stanie doprowadzić do katastrofy nuklearnej. Jednocześnie przypomina, że Rosjanie wielokrotnie pokazywali, że są nieobliczalni. - Należałoby więc stworzyć taką strefę zdemilitaryzowaną, o którą proszą Ukraińcy. Natomiast Rosjanie przyjmują całkowicie inną taktykę i wykorzystują fakt, że Ukraińcy nie chcą strzelać do elektrowni - zwraca uwagę.

W audycji również:

- To już 168. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport Pawła Buszki, prosto z Kijowa.

- FBI przeprowadziło wielogodzinną rewizję w rezydencji Donalda Trumpa. Otworzono jego sejf, a po przeszukaniu wyniesiono pudła z dokumentami – zapewne z tajnymi papierami, które Trump nielegalnie zabrał, odchodząc z Białego Domu. Po stronie wspierających go Republikanów zauważono, że waga ewentualnego przestępstwa, w którego sprawie Departament Sprawiedliwości prowadzi dochodzenie, nie wydaje się pasować do bezprecedensowego charakteru nalotu FBI na dom byłego prezydenta. Zwolennicy uważają to przeszukanie za polityczny atak na Trumpa i twierdzą, że skłoni go to do szybkiego ogłoszenia startu w wyborach prezydenckich w 2024 r. Uważają też, że incydent ten może okazać się bardzo korzystny politycznie dla byłego prezydenta.

- Prezydent USA podpisał protokoły akcesyjne wyrażające zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Oznacza to, że rozszerzenie Sojuszu ratyfikowało już 23 z 30 państw członkowskich. Joe Biden zaznaczył, że przyjęcie dwóch państw nordyckich uczyni Sojusz silniejszym niż kiedykolwiek.

Czytaj też:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Wojciech Jakóbik (BiznesAlert)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.