Z fascynacji "Trylogią". "A ja chciałem na Kresy" - reportaż Czesławy Borowik [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 12.08.2022 11:43
Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 22:04
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Husaria (inscenizacja w rocznicę bitwy pod Prostkami z 1656 r.) Prostki
Husaria (inscenizacja w rocznicę bitwy pod Prostkami z 1656 r.) Prostki, Autor - Forum/Andrzej Sidor
Park Miniatur Kresowych w Budach na Roztoczu to wspaniałe zamki i rezydencje powstałe z sentymentu do polskich pozostawionych tam śladów. Wymyślił je Andrzej Kudlicki, organizator wielu - w niedalekiej przeszłości - wycieczek na Ukrainę. 
  • Park Miniatur Kresowych w Budach na Roztoczu powstał z inicjatywy Andrzeja Kudlickiego.
  • Park Miniatur Kresowych to trzydziestokrotnie pomniejszone, przygotowane według oryginalnych projektów, zamki, świątynie, obiekty kojarzone z dziedzictwem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  • Od 24 lutego 2022 Andrzej Kudlicki prowadzi działania pomocowe na rzecz Ukrainy, m.in. wyprawy z pomocą humanitarną. 

Już w latach szkolnych Andrzej Kudlicki marzył, by zobaczyć Kresy. Zaczęło się od fascynacji "Trylogią" Henryka Sienkiewicza. W dorosłym życiu szukał wiedzy historycznej na temat Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Odbywał liczne podróże, poszukiwał źródeł informacji o zamkach, których legenda uwieczniona w polskiej literaturze porywała go. Z czasem założył w Tomaszowie Lubelskim, w którym mieszka, biuro podróży "Quand". Do 2014 roku dopracowywał trasy, przeszkolił ukraińskich i polskich przewodników, by nie opowiadali zafałszowanej historii językiem propagandy z czasów ZSRR.

Wyprawy sentymentalne i pomoc humanitarna

Po agresji wojsk rosyjskich w 2014 r. na wschodnie tereny Ukrainy, aneksji Krymu, turyści obawiali się wyjazdów, ale Andrzej Kudlicki nie poprzestawał. Z czasem te podróże były wyprawami sentymentalnymi. 24 lutego tego roku, kiedy to świat przekonał się o intencjach Rosji względem Ukrainy, wojska rosyjskie wkroczyły i miały zamiar zdobyć Kijów, biuro podróży stało się punktem kontaktowym dla tych, którzy chcą nieść pomoc Ukrainie niszczonej przez wojska Putina. W momencie nagrania reportażu pan Andrzej przygotowywał siedemnastą wyprawę z pomocą humanitarną. W każdej z nich uczestniczy osobiście, choć czasami obok spadają bomby.

Park Miniatur Kresowych

Czy reportaż jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak pomagamy Ukrainie? Może.
Dziś turyści mogą zobaczyć to, do czego dostęp jest utrudniony, ryzykowny w związku z agresją Rosji, bo bohater reportażu stworzył Park Miniatur Kresowych, czyli trzydziestokrotnie pomniejszone, przygotowane według oryginalnych projektów, zamki, świątynie, obiekty kojarzone ze wspaniałym dziedzictwem Rzeczypospolitej Obojga Narodów uwiecznionym w polskiej literaturze. Narracja bohatera i cytowane fragmenty literatury pozwolą nam przenieść się do Żółkwi, Lwowa, Krzemieńca, Kamieńca Podolskiego i Zbaraża.


POSŁUCHAJ

20:31

"A ja chciałem na Kresy" - reportaż Czesławy Borowik (Reportaż w Jedynce)

 

W audycji zostały wykorzystane fragmenty "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, wiersza "Godzina myśli" Juliusza Słowackiego i wiersza Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Wyboru fragmentów dokonała dr Adrianna Adamek-Świechowska. Interpretacja tekstów: Jarosław Zoń. Realizacja dźwięku Jarosław Gołofit. Muzyka: Artur Giordano.

Czytaj także:

 

Tytuł reportażu: "A ja chciałem na Kresy"

Data emisji: 11.08.2022 

Godz. emisji: 0.38


djr

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.