Wybudowanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną było pierwszym etapem inwestycji. Prace trwały ponad dwa lata, a zaangażowanych w nie było ok. 3 tys. pracowników. Towarzysząca kanałowi infrastruktura to m.in. port osłonowy na Bałtyku, śluza i obrotowe mosty. Kolejne dwa etapy, czyli m.in. pogłębienie kanału żeglugowego i obudowanie brzegów rzeki Elbląg, mają być gotowe w roku 2023.
Czekaliśmy od epoki Jagiellonów
Głównym inwestorem jest tutaj Urząd Morski w Gdyni. Jego dyrektor nie kryje zadowolenia z faktu, że zrealizowany został pomysł, którego geneza tkwi jeszcze w czasach Jagiellonów. - Udało się po pięciuset latach. Udało się po tych czasach, kiedy Eugeniusz Kwiatkowski planował budowę drogi wodnej. Myślę, że ci którzy byli negatywnie nastawieni, w obecnej sytuacji nie mają wątpliwości, że była to konieczność dziejowa - zwraca uwagę Wiesław Piotrzkowski.
Mariusz Janczewski, kierownik budowy I etapu podkreśla ogrom pracy, który włożono w realizację inwestycji przez ostatnie dwa lata. - Jeśli chodzi o prefabrykaty układane na falochronach, to 10 tys. sztuk. Siedemnaście kilometrów ścian stalowych: to kilkadziesiąt tysięcy ton konstrukcji stalowej zamontowanej w gruncie. Jeżeli chodzi o beton, to 80 tys. metrów sześciennych. Są to spore ilości - wylicza w rozmowie z Polskim Radiem.
Czytaj też:
Ułatwić funkcjonowanie przyrody
Maciej Fojcik, który prowadził nadzór środowiskowy nad budową, zapewnia, że w ramach prac zadbano również o dziką przyrodę. - Z jednej strony wiadomo, że środowisko tutaj się zmieni. Natomiast powstało mnóstwo elementów, które mają ułatwić funkcjonowanie przyrody w zmienionym ekosystemie - słyszymy. To m.in. przejścia dla zwierząt, czy sztuczna wyspa dla zwierząt, która jest już wykorzystywana przez ptaki. Na plaży od strony wschodniej stwierdzono też lęgi sieweczek obrożnych.
YouTube/Urząd Morski w Gdyni
Audycja: W samo południe
Prowadzi: Marzena Godon
Materiał: Przemysław Lis
Data emisji: 17.08.2022
Godzina: 12.42
mg
Wkrótce otwarcie przekopu na Mierzei Wiślanej. "Udało się po pięciuset latach" - Jedynka - polskieradio.pl