Święto kultury żydowskiej rozpocznie się w sobotę 27 sierpnia i potrwa do 4 września. Jak co roku nie zabraknie dużych koncertów plenerowych i kameralnych, recitali oraz cyklu Singer Jazz Festiwal. - Pierwszy festiwal trwał cztery dni, w tej chwili trwa dziewięć - mówi Gołda Tencer, dyrektor artystyczna festiwalu. - Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - dodaje.
Organizatorzy zapowiedzieli, że gościem specjalnym 19. festiwalu będzie "legenda polskiej piosenki Sława Przybylska, której na fortepianie akompaniować będzie wybitny muzyk i kompozytor Janusz Tylman". Odbędą się także koncerty Natalii Przybysz i Raphaela Rogińskiego. Marcin Masecki i Eldar Tsalikov wykonają żydowskie tanga.
Niezwykłe koncerty
Oficjalnie festiwal zainauguruje koncert kantoralny w Synagodze Nożyków. Po raz pierwszy w Polsce wystąpią kantorzy młodego pokolenia z Izraela Nachman Turgeman i Netanel Olivisky. Kantorzy wystąpią 28 sierpnia. - Zaczynamy jak zawsze w Synagodze Nożyków bardzo ważnym i uroczystym koncertem - mówi Izabela Teodorkiewicz, wicedyrektor festiwalu. - Koncert będzie transmitowany, więc zapraszamy wszystkich o godz. 19.30 na naszego festiwalowego Facebooka - zapowiada.
Na otwarcie jazzowej części festiwalu swój nowy projekt "Koptycus" zaprezentuje skład Oleś Brothers & Dominik Strycharski. - Jestem trochę zaskoczony, nie wiedziałem, że otwieramy tę część. Gram na zaproszenie braci Oleś Brothers, znamy się długo, ale pracujemy od niedawna - przyznaje Dominik Strycharski.
Koncert muzyki klasycznej "Webern, Wajnberg, Mahler – refleksje" dadzą Marcin Zdunik i Harmonium Duo, czyli Hubert Giziewski i Iwo Jedynecki.
Bogaty program festiwalu
Na scenach Teatru Żydowskiego zobaczymy m. in.: spektakl muzyczny "Jentl" Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka oraz przedstawienie "Planeta B" na motywach powieści "Szpital Przemienienia", "Głos Pana" i korespondencji Stanisława Lema w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego. W programie znalazły się także pokazy zrekonstruowanych filmów Wojciecha Jerzego Hasa.
Do programu Festiwalu powracają: "Salon Literacki", cykl "Klub Miłośników Kultury Żydowskiej" oraz "Mistrzowie Czytają", dzięki któremu będzie można posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w interpretacjach znanych aktorów. Centrum Kultury Jidysz i Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają też na spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną podczas spotkań literackich, warsztatów kulinarnych i artystycznych, koncertów, a także na sesję naukową.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Martyna Podolska
Data emisji: 23.08.2022 r.
Godzina emisji: 15.37
IAR/ans
Zbliża się 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera - Jedynka - polskieradio.pl